Kan kardeşim olurmusun

Talasemi hastası çocuklar için Bursa’da kampanya başlatıldı.

17 Mayıs 2016 Salı, 13:42
hgfdsdfbv

Ömür boyu taze kana ihtiyaç duyan ve tek umutları kök hücre nakli olan talasemi hastası çocuklar için Bursa’da kampanya başlatıldı.
“İyilik iliklerinize kadar işlesin” sloganıyla yola çıkan Hemofili ve Talasemi Derneği (HETADER) ile Kızılay’ın kan ve kök hücre bağışının arttırılması maksadıyla düzenleği kampanya Nilüfer Eker Meydanı’nda başladı. Programa Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Karlık ve HETADER Başkanı Elif Güler Kazancı katıldı. Kazancı, “Bugün HETADER ve Kızılay iş birliğiyle çok anlamlı bir proje için toplanmış bulunmaktayız. Talasemi hastalığı gibi kan hastalıkları, lösemi ve kanserde kök hücre bağışı çok mühim. Biz iki yıldır sürdürdüğümüz “Kan kardeşim olur musun?” projesine “Kök hücre kardeşim olur musun?” projesini de ekledik. Kök hücre bağışı için Kızılay’a 3 tüp yaklaşık 10 mililitre kan veriyor, TÜRKÖK kök hücre bankasına kayıt oluyorsunuz. Bu veriler genetik laboratuvarında tahlil ediliyor. Doku uyumu halinde bir lösemili çocuğa, bir kanserli çocuğa ya da bir talasemili hastaya umut oluyorsunuz” dedi.
Kazancı, irsî kan hastalıklarında özellikle kan bağışının yanında kesin tedavinin ilik nakli olduğunun altını çizerek, “İlik nakli için kök hücre bağışçısı olmak çok önemli. Sağlık Bakanlığı’mızın TÜRKÖK projesiyle kök hücre bankası ülkemizde kuruldu. Halkımızı kök hücre bağışına davet ediyoruz” dedi.
Programda talasemili çocuklar doyasıya eğlenirken, özel bir firmanın mutfağına girip kendi hamburgerlerini pişirip afiyetle yedi. Kızılay aracının da hazır bulunduğu kampanyada vatandaşlar formları doldurarak kan ve kök hücre bağışında bulundu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>