Son Dakika
23 Ocak 2017 Pazartesi

Kadınlar ekmeğini taştan çıkarıyor…

Bursa’nın dağ ilçelerinden Orhaneli’nde belediye tarafından her mahalleye yapılan taş fırınlarda kadınlar nefis köy ekmekleri pişiriyor.

23 Şubat 2016 Salı, 11:35
ORHANELİ KADINI EKMEĞİNİ TAŞTAN ÇIKARTIYOR

Orhaneli Belediyesi tarafından her mahalleye yapılan taş fırınlarda mis kokulu köy ekmekleri ve mahalli yemekler kadınların elinde daha farklı bir lezzetle pişiyor. Organik sebzenin, meyvenin, ekmeğin ve yemeğin adresi Orhaneli’de taş fırınlarında ekmek ve yemek yemekler yapan hanımlar, yardımlaşmanın da en güzel örneğini sergiliyor.

ORHANELİ KADINI EKMEĞİNİ TAŞTAN ÇIKARTIYOR
15 gün bayatlamayan köy ekmeğinin hikayesini anlatan köy kadınları, “Ekşi maya ile bir gün önceden yoğrulan hamur bir gece bekledikten sonra fırına verilecek biçimde şekillendirilir. Gün başlayınca fırın yakılarak kızması sağlanıyor” diye konuştu.

ORHANELİ KADINI EKMEĞİNİ TAŞTAN ÇIKARTIYOR
NİNEDEN TORUNA GEÇEN HİSLER
Hiç bir teknoloji kullanmadan gerekli dereceyi doğal yöntemlerle yakalamanın belli sırları olduğunu ifade eden köy kadınları, “Bu sırlar nineden toruna, anneden kıza geçer. Fırının sıcaklığını test etmek için hazırladığımız yöremize özel pideler fırına verilir. İstediğimiz kıvamda pişmişse pidelerimizi birbirimize ikram eder, ardından hazırladığımız ekmekleri fırına süreriz. Bir-bir buçuk saat fırında kalan ekmeklerimiz çıkarıldıktan sonra bir gün dinlenmeye alınır. Bizim ekmeklerimiz tamamen tabiidir, içinde hiçbir katkı maddesi yoktur” dedi.
İlçede her salı kurulan tarihi Beyce Pazarı’nda organik sebze ve meyvelerin yanı sıra bu lezzetli ekmekler de satışa sunuluyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>