Kadına şiddet gömleklerle anlatıldı…

Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’ya kazandırdığı Merinos Tekstil Sanayi Müzesi, kadına şiddetin anlatıldığı sergiye ev sahipliği yaptı.

25 Şubat 2016 Perşembe, 12:45
kadina siddet sergi

İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarım Bölüm iş birliğiyle hazırlanan “Korku ve Çaresizliğin Yadsınması” isimli sergi açıldı. Kadınlar, hemcinslerine yardım etmek için beyaz gömleklerini sergiye bağışladı. İzmir, İstanbul, Antalya, Hatay, Kaunas, Klaipedia, Vilnius ve Essen’den projeye her yaştan 70 kadın destek verdi. Toplanan yaklaşık 200 beyaz gömlek kesilerek farklı hikayelerin anlatıldığı yeni gömlekler oluşturuldu. 21 gömlekten oluşan sergideki 6 metre uzunluğunda olan en büyük gömlek, projeye destek veren bütün kadınlara teşekkür etmek amacıyla hazırlandı. Diğer 20 gömleğin her biri ise ayrı bir hikayeyi anlatıyor.
Sergi açılışına Bursa Kent Konseyi Başkan Yardımcısı M. Necati Şahin, Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri, kadın derneklerinin temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılışta konuşan Prof. Dr. Ayten Sürür, serginin kadına şiddet konusunu farklı bir biçimde ele aldığını söyledi. Sürür, kadına şiddetin hiçbir zaman tam anlamıyla ifade edilemediğini dile getirdi.

KADINA ŞİDDET GÖMLEKLERLE ANLATILDI
Prof. Dr. Elvan Özkavruk Adanır ise, serginin hazırlanmasında kendilerine destek olan Büyükşehir Belediyesi’ne ve Merinos Tekstil Sanayi Müzesi’ne teşekkür etti.
Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık da, Merinos Tekstil Sanayi Müzesi ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’nin hazırladığı sergide, kadınların yaşadığı meselelerin farklı bakış açısıyla ele alındığını dile getirdi.
Sergi 8 Nisan 2016 tarihine kadar açık kalacak.
KADINA ŞİDDET GÖMLEKLERLE ANLATILDI

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>