Son Dakika
23 Ekim 2016 Pazar

İznik’teki bazilikaya protokol dalışı

07 Ağustos 2015 Cuma, 15:28
iznik-bazilika

İznik ilçesine bir hafta önce tayin olan Kaymakam Ali Hamza Pehlivan, dalgıç kıyafeti giyerek, göl dibindeki bazilikaya daldı.
Kaymakam Ali Hamza Pehlivan, ayağının tozuyla, İznik gölünün serin sularına gömülü olan bazilikaya daldı. Pehlivan’a Belediye Başkanı Osman Sargın ve Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin de eşlik etti. Pehkivan, Sargın ve Şahin , sabah 07.00’dde dalgıç kıyafetlerini giyip, “dünyanın 10. keşfi” olarak gösterilen sualtındaki bazilikaya daldı. Sulatında 15 dakika kalarak bazilikayı inceleyen Kaymakam PehlivanYENİ KAYMAKAM GÖL DİBİNDEKİ BAZİLİKAYA DALDI, “Bilindiği üzere İznik’e geleli henüz bir hafta oldu. Başta belediye başkanımız olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlardan İznik hakkında bilgiler almaya ve tanımaya çalışıyorum. Bize bahsedilen konuların içerisinde en önemlisinin İznik gölünde bulunan bazilika olduğunu öğrenmiş bulunmaktayım. Bura Bursa Büyükşehir Belediye desteği ve Kültür Bakanlığı’nın izniyle ön hazırlık çalışması başlatıldı. Bazilika’nın araştırmasını Prof. Dr. Mustafa Şahin başkanlığındaki 25 kişilik sualtı arkeoloji ekibi yapıyor” dedi.
Su altında bulunan bazilikanın başta İznik olmak üzere Türkiye ve dünya için önem arz edeceğini vurgulayan Pehlivan, “Bu sayede ilklerin yaşanabileceği projeler söz konusu. Bunun heyecanı bizlere yansımış durumda. O heyecanla İznik’e gelişimizn ilk haftasında bizzat yakinen görme fırsatı bulduk. Her şeyden önce binlerce yıllık bir eser ortaya çıkarılacak” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>