Son Dakika
19 Ocak 2017 Perşembe

İznik’te Çini ve Kültür Festivali

Milletvekili Birkan çini boyadı

20 Mayıs 2016 Cuma, 01:30
MİLLETVEKİLİ ÇİNİ BOYADI İZNİK’TE ÇİNİ VE KÜLTÜR FESTİVALİ

Bursa’nın İznik ilçesinde düzenlenen Çini Kültür Festivali’nde renkli görüntüler yaşandı.
Belediye önündeki İznik Çini Kültür Festivali’ne AK Parti Bursa milletvekilleri İsmail Aydın, Zekeriya Birkan, İznik Kaymakam Ali Hamza Pehlivan, Karacabey Kaymakamı Yusuf Gökhan Yolcu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Şükrü Köse, İznik Belediye Başkanı Osman Sargın ve çok sayıda yetkili ile vatandaş katıldı. Başkan Sargın, “Osmanlı dönemi sonrasında kaybolan bu sanatı 40 yıl önce araştırmaları ile yeniden gün ışığına çıkaran değerli ustalarımız Faik Kırımlı, Eşref Eroğlu ve Rasi Kocaman’a sonsuz şükran ve rahmetle anıyoruz. Onların öncülüğünde bugün sayısız çini atölyesi mevcut. İkincisini düzenlediğimiz Çini Kültür Festivali hepimize hayırlı olsun” dedi.
Milletvekilleri Aydın ve Birkan da, unutulan İznik çinisinin yeniden dünyaya tanıtılması için yapılan çalışmalardan takdirle bahsetti. Konuşmaların ardından Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencileri, geçmişten günümüze gelin başı ve kıyafetleri adlı defile sundu. Öğrenciler ayrıca temsili kına gecesi tertipledi. Folklor gösterilerinin sunulduğu festivalde protokol daha sonra çini stantlarını tek tek gezerek bilgi aldı. Milletvekili Birkan ise BUSMEK’in standında çini boyadı. Ayrıca 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’na binaen bisiklet turu da düzenlendi.
MİLLETVEKİLİ ÇİNİ BOYADI İZNİK’TE ÇİNİ VE KÜLTÜR FESTİVALİ

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>