Son Dakika
25 Ekim 2016 Salı

İznik’te çini festivali başladı

Bursa’nın İznik ilçesinde Çini Festivali başladı.

11 Eylül 2015 Cuma, 18:49
İZNİK'TE ÇİNİ FESTİVALİ BAŞLADI

Bursa’nın İznik ilçesinde Çini Festivali başladı.
Belediye binası önünde 60 çini ustasının stant açtığı festivale Bursa Vali Yardımcısı Yunus Fatih Kadiroğlu, İznik Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Osman Sargın, turizm acenteleri ve çok sayıda yetkili ile vatandaş katıldı. İznik Çini Festivali açılışında şehitlerin ruhları için Kur’an-ı kerim okunup dualar edilirken, yaralı gazilere Allah’tan şifa dilendi. İznik Kent Konseyi Genel Sekreteri Havva Candar, festivalin ilçeye renk ve canlılık katacağını söyledi.
Başkan Osman Sargın ise, “İznik çinisi, Anadolu Selçukluları’ndan bizlere miras geldi. Osmanlı döneminde ise altın çağını yaşadı. Bu kültürel sentezi harmanlayan Osmanlı ustalarının sayısı o gün tam 600’dü. Devrin ustaları çiniye ruhani ve manevi değerler katarak, her bir desene anlam katmışlardır. Tasavvufun sanatla buluştuğu İznik çinisi 900 derecede açan birer çiçek haline gelmektedir” dedi.
Kaymakam Pehlivan ise, “İznik çinisi Selçuklular ile başladı, Osmanlı ile doruğa ulaştı. Çinide insan ruhunun yansımalarını görmek mümkün. Çini sanatı yeniden canlandı. İngiltere ve İtalya’da iznik çini sanatını görebilmek mümkün” diye konuştu.
Vali Yardımcısı Kadiroğlu da, İznik’in Bursa turizmine katkısının çok büyük olduğunu belirterek, günümüz ustalarının kalıcı eserler bırakmasını istedi.
Konuşmaların ardından heyet çini stantlarını gezip ürünler hakkında bilgi aldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>