Son Dakika
26 Ekim 2016 Çarşamba

İşte en son yapılan anket

AK Parti’ye en yakın parti, yarısı kadar oy alabilir. CHP 23-25, MHP 14-16, HDP 8-10 aralığında.

09 Nisan 2015 Perşembe, 18:15
anket

7 Haziran seçimlerine tam iki ay kaldı. Siyasi partiler dün milletvekili aday listelerini Yüksek Seçim Kurulu’na vererek, kampanya dönemine odaklandı. Bugün itibarıyle siyasetin fotoğrafını çeken ANAR Genel Müdürü Dr. İbrahim Uslu, iktidar ve muhalefetin durumuna ilişkin altı önemli tespitte bulundu.
Akşam’a konuşan Uslu’nun değerlendirmeleri satır başlarıyla şöyle: Nisan ayı başı itibarıyla 81 ili tarayarak yaptığımız analizlerle Türkiye ortalamasını ortaya koyduk.
AK PARTİ TEK BAŞINA İKTİDAR
AK Parti oylarını koruyor ve yüzde 47’ler seviyesinde. Bu oranla, AK Parti 7 Haziran’da çok rahat tek başına iktidar görünüyor.
SENARYOLAR TUTMADI
Bazı kesimlerin “AK Parti yüzde 40’lar seviyesine düştü” senaryolarını hiçbir araştırmamızda görmedik, onlar yanlış ve yanlı değerlendirmeler. Seçimlere iki ay kala fotoğrafa baktığımızda koalisyon olacağı yönündeki beklentiler bugün itibarıyla boşuna.
Bugün itibariyle baktığımızda AK Parti yüzde 47-48, CHP yüzde 23-25, MHP yüzde 14-16, HDP yüzde 8-10 bandında görünüyor. AK Parti’ye en yakın parti, ancak yarısı kadar oy alabiliyor.
HDP BARAJA ÇOK YAKIN AMA BARAJI GEÇEMİYOR
Meclis’te dağılımı etkileyecek en önemli faktörlerden biri HDP’nin alacağı oy oranı. Şu an yaptığımız araştırmalarda baraja çok yakın çıkıyor ama henüz geçemiyor. CHP’nin listesi ve alacağı oy, yurt dışından gelecek oylar belirleyici olacak.
ÜÇ ETKEN BELİRLEYİCİ OLACAK
Seçimlerde üç değişken sonuçlarda belirleyici olacak. Birincisi milletvekili aday listelerinde yer alacak isimler.
İkincisi, kampanya ve vaatler.
Üçüncüsü de, yurt dışındaki seçmenlerin sandığa gitme oranı ve tercihleri.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>