Son Dakika
23 Ocak 2017 Pazartesi

İşte Bursa trafiğini rahatlatacak yeni kavşaklar…

Bursa medyasının duayenlerinden Ahmet Emin Yılmaz, trafiğe neşter vuracak projeleri yazdı

18 Kasım 2016 Cuma, 11:17
timsah arena

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin talimatıyla trafik sıkışıklığına çözüm aramak amacıyla ayrıntılı çalışma yapıldı ve sıkışan noktalar incelendi. Sonra çözüm raporları hazırlandı.
Bu kapsamda…
Trafikte sorun yaşanan noktalarla ilgili projelerde çok hızlı hareket edilmesi kararı alınırken hemen neşter vurulacak yerler de belirlendi.
İlk neşter yine Acemler’de sıkışan trafiğe vuruluyor.
Kent merkezine geliş yönünde Yakın Çevre Yolu’na girmek isteyen araçların Acemler Kavşağı’nda yol açtıkları yığılma nedeniyle ana yolda iki şeridin kapanmasına karşı çözüm geliştirildi.

1712a

Proje…
Mudanya Kavşağı’nı geçtikten sonra yolun sağına çıkıp Bursaray hattı üstünden viyadükle karşıya geçilmesini öngörüyor. Viyadük de BUSKİ binası yanından geçip Alman Kanalı’ndan Avrupa Konseyi Bulvarı’na, yani Batı Yakın Çevre Yolu’na bağlanacak.
Bununla birlikte…
Mudanya Kavşağı’nda, Mudanya’dan gelip kent merkezine dönüşte iki şeridin ana yolla bağlantı noktasında teke inmesi sırasında oluşan sıkışıklığı gidermek için de ilave şerit yapılacak.
Kenti boydan boya geçen ana yolda akışı kesen noktalardan biri de, Acemler’e gidiş yönünde Paşa Çiftliği’nin hemen öncesindeki kavşak.
İstanbul Yolu’nda Beşyol Kavşağı’na bağlanan ve Soğanlı’dan geçen Çelebi Mehmet Bulvarı tamamlanmadığı için, araçlar yolun bitiminde Paşa Çiftliği yanından çıkarken, ana yoldaki araçların önünü kesip trafiği yavaşlatıyor.
Bunu önlemek için de…
Paşa Çiftliği kenarında belediyeye ait araziyi kullanılarak Yakın Çevre Yolu üzerinden geçen bir viyadük yapılacak ve yol Alman Kanalı’na bağlanacak.
Yanı sıra…
Büyükşehir Belediyesi planladığı üçüncü viyadüğü de Mudanya Yolu’nun üstüne yapacak.
Burada…
Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’ndan gelip Esentepe Kavşağı’nda biriken trafiği önlemek için, Tuna Caddesi’nin viyadükle Mudanya Yolu’nun üstünden geçip Karaman’da Köfteci Yusuf’un yanına inmesi, oradan da Alman Kanalı’nda Yakın Çevre Yolu’na bağlanması planlandı.
Bu viyadük…
İstanbul Yolu’ndan gelip İhsaniye-Ataevler bölgesine gidecek araçlar için de Acemler ya da Orhaneli Kavşakları’nı devre dışı bırakan önemli bir by-pass yolu haline gelecek.

Acemler’in yükü Alman Kanalı’na kayıyor

Bugün için Bursa trafiğinin en önemli düğüm noktası olan Acemler’de yaşanan trafik düğümü azaltılıyor.
Çünkü…
Hem İzmir yönünden gelip Yakın Çevre Yolu’na çıkmak isteyen araçları için Acemler Köprülü Kavşağı’nı devre dışı bırakacak viyadük, hem Fatih Sultan Mehmet Bulvarı trafiğinin Esentepe’de sıkışmasına alternatif olacak Tuna Caddesi viyadüğünün Yakın Çevre Yolu ile kesişme noktasının Alman Kanalı olması trafik yükünün merkezini değiştirecek.
Böylece…
Acemler’in yükü daha dışarıda olan Alman Kanalı’na kayacak.

AHMET EMİN YILMAZ’IN YAZISININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>