İşte Bursa'nın yeni müzesi

Bursa'da özel bir hastanenin bünyesinde sağlık müzesi açıldı. Müze, Türkiye'nin sağlık alanındaki gelişmelerini gözler önüne seriyor.

SAĞLIK, 04 Eylül 2017 Pazartesi, 10:07
İşte Bursa'nın yeni müzesi

Bursa'da fizik tedavi üzerinde hizmet veren özel bir hastanede, cumhuriyet dönemine ait belge, fotoğraf ve cihazların bulunduğu sağlık müzesi açıldı. Her geçen gün geliştirilen müzede antika değerinde tıpta kullanılan binlerce cihaz ve ilaçlar görmek mümkün. Müzeyi vatandaşlar ziyaret edebiliyor.
Hastanenin Yönetim Kurulu Başkanı Köksal Holoğlu, müze hakkında bilgiler verdi. Türkiye'nin sağlık açısından ne kadar geliştiğini anlatan Holoğlu, "En başında bir elektronik devrim oldu. Birçok manüel kullanılan alet elektronik devrimle birlikte tamamen dijitalleşti. Daha önce röntgen çektirdiğinizde saatlerce banyosunu beklerdiniz. Şimdi dijital sistemde röntgen filmi çektiriyorsunuz, aynı anda Amerika'da doktor inceleyip rapor veriyor. Basılı evrak ve ilaçta çok değişimler var. Kağnıdan traktöre geçiş gibi sağlıkta da büyük bir devrimi burada görüyorsunuz. Aslında Türkiye sağlıkta nereden nereye geldiğini gözlemek açısından da bu müze bir döneme şahitlik etmiş olacak. Sağlıktaki gelişmeyi gözler önüne serecek" diye konuştu.
Müze oluşturma fikrini de anlatan Holoğlu, "Eski sağlık fotoğraf ve belgeleri toplayarak koleksiyonumuza başladık. Sonra objeler toplama kararı aldık. Erken cumhuriyet dönemine ait sağlık belgelerinin ve sağlık objelerinin bir arada olduğu müze fikri doğdu. Bunun ilk başlangıcını Bursa hastanemizde oluşturduk. Burada işin içerisine evrak, tarihi fotoğraflar, ilaç ve eski sağlık cihazlarını toplamaya başladık. Şu an koleksiyonumuz son derece iyi gidiyor" dedi.
Türkiye'de antika işi ile uğraşan insanlarla ve antika pazarları ile irtibat halinde olduklarını ve antikalara buradan ulaştıklarını kaydeden Köksal Holoğlu, "Nerede eski bir sağlık fotoğrafı, belgesi varsa, hastanelerden satılmış eski cihaz varsa bunlara ulaşıyoruz. Bazıları müzeye katkı için bağışlıyor, bazıları da cüz'i fiyatlara satıyor. 1-2 yıl içinde müze tam tekamül edecek. Erken dönem Cumhuriyet Sağlık Müzesi tamamen bitmiş olacak. Aklımızda bir sağlık ocağı formatı da var. Bir hastanın muayene başlangıcı ve tedavi ile sonlandırıldığı sürecinden röntgen ünitesine kadar hepsini bu müzede canlandırmak istiyoruz. Binlerce eski eşya var. Bir kısmını depoda tutuyoruz. Bir kısmını da Beşiktaş'ta klinikte sergiliyoruz. Ama zannediyorum eski fotoğraf konusunda Türkiye'deki en iyi koleksiyonu oluşturduk" diye konuştu.
Kendisi için en değerli eserin bir kitap olduğunu ifade eden Holoğlu, "Benim için burada en nadide eser, rahmetli Ordinaryüs Profesör Osman Cevdet Çubukçu'nun Türkiye'de ilk yeni alfabe ile yazdığı fizik ve terapi kitabıdır" şeklinde konuştu.

BURSA
Bursa'da dehşet anları!
Bursa-Ankara karayolu Mezit-7 mevkisinde kontrolden çıkan tır bariyerlere çarptı. Kaza nedeniyle ...
GÜNDEM
Tarihçi-yazar Talha Uğurluel FETÖ'den tutuklandı
Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ/PDY'nin medya yapılanmasına ilişkin yürütülen so...
DÜNYA
Macron Sarı Yelekliler'le bir araya geldi
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Elysee Sarayı'nda Sarı Yelekliler'in temsilcileriyle bir ar...
GÜNDEM
Bakan Soylu: 'Ülkemizde 3 milyon 611 bin 834 Suriyeliyi barındırıyoruz'
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Ülkemizde şu an geçici koruma statüsüyle 3 milyon 611 bin 834 Su...
GÜNDEM
İşte bedelli askerlerin eğitimi
Milli Savunma Bakanlığı, bedelli askerlerin eğitim sürecini gösteren videoyu sosyal paylaşım site...
BURSA
Bursa'daki nöbetçi eczaneler (10 Aralık 2018)
Bursa'daki nöbetçi eczaneleri sizin için derledik.