Son Dakika
22 Ocak 2017 Pazar

İstanbullu kasaplardan tepki: O fiyata olmaz!

İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Bilgin Şahin, “23 lira 17 kuruşa mal ettiğim eti nakliyesi ve diğer masraflarıyla nasıl 32 liradan satacağım?” dedi.

21 Şubat 2016 Pazar, 18:34
et

İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Bilgin Şahin, etin ucuzlamasını kasaplar olarak kendilerinin de istediğini belirterek, “Ne kadar ucuza alıp satarsak sürümümüz de o kadar artacak. Daha fazla et satma imkanımız olacak. Ancak 23 lira 17 kuruşa mal ettiğim eti nakliyesi ve diğer masraflarıyla nasıl 32 liradan satacağım? Bütün bunları Bakanımıza anlatacağız.” dedi.

SIĞIR SATICILARI FARUK ÇELİK’E VERDİĞİ SÖZÜ TUTMADI

Şahin, Bakırköy’deki İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinde (İSTESOB) etteki tavan fiyat uygulamasına ilişkin düzenlenen toplantıda, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ette belirlediği tavan fiyatın kasapları zora soktuğunu ifade ederek, sığır satıcılarının fiyat konusunda Bakan Faruk Çelik’e verdikleri sözü tutmadıklarını öne sürdü.

İstanbul’un et tüketiminin Ankara ,İzmir, Bursa ve Antalya gibi dört büyük ilin toplamından daha fazla olduğunu vurgulayan Şahin, İstanbul’un günde 500 ton et tükettiğini dile getirdi.

“O PARAYA NASIL SATACAĞIM?”

Türkiye’deki yıllık et tüketiminin yüzde 35’ini İstanbul’un gerçekleştirdiğini aktaran Şahin, şöyle konuştu:

“İstanbul’daki kasapların yüzde 75’i kaliteli et satmak mecburiyetindedir. O kalan yüzde 25’i de ancak varoş bölgelerde et satışı yapabilir. Bakanımıza saygı duyuyoruz. Etin ucuzlamasını biz de istiyoruz. Çünkü ne kadar ucuza alıp satarsak sürümümüz de o kadar artacak. Daha fazla et satma imkanımız olacak. Ancak Bakanımıza söz verip de sözünde durmayanlar ve buraya davet ettiğim halde gelmeyenler utansın. Sektörün kesim yapan aktörleri ortada yok. Bu toplantıya toptancısı, perakendecisi herkes gelsin isterdim. Bu odanın başkanlığını yaptığım müddetçe esnafımın hakkını aramaya devam edeceğim. Ancak bunu kanun çerçevesinde arayacağım. Bakanlığa sunmak üzere bir rapor hazırladık. 23 lira 17 kuruşa mal ettiğim eti nakliyesi ve diğer masraflarıyla nasıl 32 liradan satacağım? Bütün bunları Bakanımıza anlatacağız. Sayın Bakanımız yeni geldi. Sayın Bakanın bunda bir günahı yok, iyi niyetli bir çalışma yapıyor. Sektörü bilen kişiler olarak kendisine yardımcı olmamız lazım.”

TAVAN FİYATLAR BELİRLENMİŞTİ

Şahin, toplantı sonunda üreticiden aldıkları etlerin faturalarını da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına fakslayacaklarını kaydetti. Bakanlık tarafından belirlenen tavan fiyat uygulamasına göre, kilogram fiyatı karkas ette 23,3 lira, kıymada 32 lira, kuşbaşıda ise 34 lira olmuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>