İman ona da nasip oldu

Cüneyd-i Bağdadî Hazretleri bir kış gününde Bağdat camilerinin önünde bir mecûsînin kuşlara yem dağıttığını görüp ona…

07 Temmuz 2015 Salı, 10:28
700x286632_iman_1

Cüneyd-i Bağdadî Hazretleri bir kış gününde Bağdat camilerinin önünde bir mecûsînin kuşlara yem dağıttığını görüp ona:
– Sen hayır yapıyorum diye kendini boşuna aldatıyorsun. Allahü teâlâ, evvelâ imanı farz kılmış, dedi. Bu sözler üzerine mecûsî:
– Allahü teâlâ bu yaptığımı görmez, bilmez mi? dedi. Cüneyd-i Bağdadî Hazretleri:
– Elbette görür ve bilir, deyince, Mecûsî:
– Öyleyse o da bana yeter, deyip kendi bildiğine devam etti. Cüneyd-i Bağdadî Hazretleri bundan sonrasını kendisi şöyle anlatıyor:
– Aradan zaman geçti. Hac mevsiminde Mescid-i Haram’a gelip tavaf yapmakta idim. Bu esnada bir adamın ellerini açmış Allahü teâlâya yalvarmakta olduğunu, hatta gözlerinden sel gibi yaşlar akıttığını gördüm, iyice dikkat ettim, o zat karlı bir havada kuşlara yem veren Mecûsî idi. Tavaftan sonra yanına yaklaşıp hemen kollarından yakaladım. Mecûsî beni tanımıştı.
– İşte Allahü teâlâ gördü ve bildi, deyip kelime-i şehâdet getirip ruhunu teslim etti. O anda bir nidâ işittim: “Ya Cüneyd! Sen Beytimi arzu ederek geldin ona kavuştun. O ise beni arzu ederek geldi bana kavuştu.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>