Son Dakika
22 Ocak 2017 Pazar

İlköğretim çocuklarına masal ve dil yolculuğu

Prof. Dr. Kerime Üstünova’nın yürütücülüğünde, ‘Uludağ Üniversitesi’nde çocuklarla ‘masal ve dil’ yolculuğu’ adlı bir Bilimsel Araştırma Projesi başlatıldı.

22 Haziran 2016 Çarşamba, 09:30
İLKÖĞRETİM ÇOCUKLARINA MASAL VE DİL YOLCULUĞU

Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerime Üstünova’nın yürütücülüğünde, ‘Uludağ Üniversitesi’nde çocuklarla ‘masal ve dil’ yolculuğu’ adlı bir Bilimsel Araştırma Projesi başlatıldı.
İlköğretim 3. ve 4. sınıflardan oluşan 16 öğrenci, Uludağ Üniversitesi’nde masalların büyülü dünyasına doğru yolculuğu çıktı. Çocuklar, Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde beş gün boyunca televizyon ekranlarından uzaklaşıp Türkçe’nin zenginliklerini kullanarak hayal kapılarını aralayacak. Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerime Üstünova, günümüz çocuklarının kültürümüzde yer alan masallara uzak kaldığını, masalların yerini çizgi filmler, sinema ve televizyon kültürünün aldığını, bu nedenle de hayal etmekten uzak, sürekli tüketmeye odaklanmış kuşaklar yetiştiğine dikkat çekti.

İLKÖĞRETİM ÇOCUKLARINA MASAL VE DİL YOLCULUĞU
Bu projeyle çocuklara yeni hayal kapılarını açmayı ve aynı zamanda anlatma sanatının önemini fark etmelerini sağlamaya çalıştıklarını kaydeden Üstünova, “Böylece ana dillerini yetkin biçimde kullanmaları ve korumaları konusunda da farkındalık oluşturarak dağarcıklarını zenginleştirmeyi hedefliyoruz. Bamsı Beyrek, Deli Dumrul, Kanturalı, Boğaç Han, Kazan Han, Banıçiçek, Selcan Hatun, Keloğlan gibi kahramanları, Nasrettin Hoca gibi anlatıcıları öne çıkararak milli karakterlere dikkat çekiyoruz” dedi.
‘MASAL ÜNİVERSİTESİ’ PROGRAMI
Projede, Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ilanı doğrultusunda başvuran ilköğretim 3. ve 4. sınıf öğrencilerinden, kura yöntemiyle belirlenen sekiz kız, sekiz erkek olmak üzere toplam on altı öğrenci, “Masal Üniversitesi” adı verilen programda, öğretim elemanlarının eşliğinde, düşünmeye ve hayal kurmaya yönelik etkinlikler yapıyor. Öğrenciler etkinliklerde; masal, mektup, anı, röportaj gibi türler hakkında bilgi sahibi oluyor ve bunların uygulamasını yaparak edebi türlerin tadına varmayı öğreniyor.
Sabah 10.00’da kahvaltıyla başlayanı program saat 16.15’te sona eriyor. Etkinliğin son günü ise çocuklar, Eskişehir Masal Parkı’na götürülecek.

İLKÖĞRETİM ÇOCUKLARINA MASAL VE DİL YOLCULUĞU

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>