Son Dakika
23 Ocak 2017 Pazartesi

İftar sofranızda mide sağlığını es geçmeyin

Uzun süreli açlıktan sonra iftar öğününde mideye bir anda yüklenilmemesi gerektiğini söyledi.

23 Haziran 2016 Perşembe, 10:30
icerik_galeri_1343134949

Yaz mevsimiyle birlikte gelen Ramazan ayında oruç tutan kişilerin sağlık sorunu yaşamamasının yolunun doğru beslenmekten geçtiğini ifade eden uzmanlar, uzun süreli açlıktan sonra iftar öğününde mideye bir anda yüklenilmemesi gerektiğini söyledi.
Sıcak ve uzun yaz günlerinde oruç tutan kişilerin sağlık sorunu yaşamaması için püf noktalara değinen uzmanlar, iftar sonrası ise yaşanılabilecek sıkıntıları da gözardı etmiyor. Uzun saatler aç kaldıktan sonra iftar öğününde bir anda mideye yüklenmenin tehlikeli tablolar oluşturabileceğini ifade eden Acıbadem Bursa Hastanesi’nden Diyetisyen Gülşah Esensoy, iftar öğününde tüketilmesi gereken besinleri açıkladı.

“SU VE HURMA İLE İFTARA BAŞLAYIN”
İftar öğününde oruç açarken öncelikle su içilmesi önerildiğini belirten Esensoy, “Su, midede dolgunluk hissi yaşatarak birdenbire midenin yemekle dolmasını engelliyor. Orucun mümkünse su ile açılması, ardından bir adet hurma veya zeytin tüketilmesini öneriliyor. Hurma ve zeytin ise uzun süren açlık boyunca oluşan elektrolit kaybı, kan şekeri düşüşü ve tansiyon düşüklüğünü dengelemeye yardımcı oluyor. Şekerli besinler ile oruç açmak iştahı kapıyor. Fazla tüketildiğinde ise gereksiz enerji alımına sebep oluyor. Bu durum da fazla kilo alımına sebebiyet veriyor” dedi.

“İFTARDAKİ YAĞLI YİYECEKLER, KALP KRİZİNE SEBEP OLABİLİR”
İftar öğününe su ile başlamak bütün gün susuz kalan vücutta dehidrasyonu engellemek için de fayda sağladığını belirten Esensoy, “Sadece yemeğin başında değil, yemek sonrasında da su içmek fayda sağlıyor. Oruç açarken tüketilmesi gereken yiyecek ve içecekleri şöyle sıralayabiliriz. Kola gibi asitli içeceklerle oruç açmak susuzluk hissini giderdiğinden daha sonraki su tüketimini engelliyor. Bunun yanı sıra içeriği bilinmeyen katkı maddesi içeren içeceklerle de orucun açılmaması gerekiyor. Su ile oruç açıldıktan sonra, sıvı bir besin olan çorbayla öğüne başlamak midede doygunluk hissi oluşturuyor ve mideyi ana yemeğe hazırlıyor. Ana yemeğe başlamadan önce ise yaklaşık 15-20 dakikalık bir ara verilmesi gerekir. Hafif besinler tercih edilerek kızartma, yağlı et gibi mide sorunlarına sebep olabilecek ağır besinlerin tüketiminden kaçınılmasını gerekiyor. Ağır ve yağlı yiyecekler, tansiyon ve diyabet gibi rahatsızlıkların tetiklenmesine, ani kalp krizlerine davetiye çıkartıyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>