Son Dakika
23 Ocak 2017 Pazartesi

Hidrojenle çalışan araca TÜBİTAK’tan ödül

Hidrojenle çalışan aracın tasarım ve üretimini 6 ayda gerçekleştirdi.

09 Ağustos 2016 Salı, 15:10
hidrojen

Uludağ Üniversitesi Makine Topluluğu (UMAKİT), hidrojenle çalışan ‘HİDROMAKİT’ adlı araçla, ‘TÜBİTAK Efficiency Challenge Electric Vehicle 2016′ yarışlarında ‘yerli ürün teşvik’ dalında ikinci oldu.
Geçtiğimiz yıllarda iki kez en iyi tasarım ödülü alan UMAKİT, bu sene 1-7 Ağustos tarihleri arasında Kocaeli’nde düzenlenen yarışmada, ‘yerli ürün teşvik’ ödülünde ikinciliğe layık görüldü. Toplam 20 kişiden oluşan ekip, hidrojenle çalışan aracın tasarım ve üretimini 6 ayda gerçekleştirdi.

HİDROJENLE ÇALIŞAN ARACA TÜBİTAK’TAN ÖDÜL
Aracın motor, motor sürücü, batarya yönetim sistemi ve kablosuz veri takibi modülünü (telemetri) kendileri tasarlayan ekip, aynı zamanda aracın şasi ve kompozit kabuk üretimini de Uludağ Üniversitesi Görükle kampüsündeki atölyede yaptı.

HİDROJENLE ÇALIŞAN ARACA TÜBİTAK’TAN ÖDÜL
Batarya ve hidrojen enerjisini bir arada bulunduran, saatte 60 kilometre hıza ulaşabilen araç 4 tekerlekli 2 kişilik olarak üretildi ve 250 kilometre menzile sahip. Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve UMAKİT Danışmanı Doç. Dr. Fatih Karpat, öğrencilerin bütün parçaları kendileri tasarlayıp araç üretmeye başladıklarını ve kısa sürede yüzde 85 yerlilik oranına ulaştıklarını söyledi. Karpat, “Gelecek yıl Uludağ Üniversitesinin Mühendislik Fakültesi laboratuvarlarında daha fazla yerli tasarımlar ve yerli ürünler ortaya çıkararak ülkemizi ve üniversitemizi ulusal ve uluslararası yarışmalarda en iyi şekilde temsil etmeye çalışacağız” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>