Son Dakika
22 Ekim 2016 Cumartesi
15 Nisan 2015 Çarşamba, 13:58
Mücahit Yıldız
Mücahit Yıldız mucahityildiz@ozelhayathastanesi.com.tr Tüm Yazılar

Hastane ve halkla ilişkiler

Hastanelerde halkla ilişkiler birimlerinin kurumu iyi tanıtma çalışmalarını baz aldığımızda hastanın tedavi olacağı kurumu tercihi açısından, bu çalışmaları çeşitli kitlelere duyurulması ve güven oluşturması oldukça önem kazanmıştır.

Sağlıkta halkla ilişkiler dendiğinde çok geniş bir alan, düşünüldüğünde bir zincirin halkaları gibi konular bağlantılı, sabır ve özveri gerektiren bir alan. İlk iletişim hastanın, hasta ziyaretçilerinin ve gelen misafirlerin hastaneye adım attığı an başlıyor. Hastayı ve yakınını doğru yönlendirme, bilgilendirme ve gerektiğinde eşlik etme konusunda yetiştirilen danışma elemanları, başka bir deyişle hasta karşılayan hostesleri bu konuda zincirin bir halkasını oluşturduğu görülmektedir.

Hizmetin kalitesi yüksekse beklentide o kadar yüksektir. Bu bakımdan Halkla ilişkiler biriminin daha hassas olması azimle gayretle çalışması gerekiyor. Artık eskiye oranla milletimiz daha bilinçli ve sektörü takip etmekte sadece tıbbi hizmet değil, hastane danışmasına, muhasebesine, hasta kabulune, odanın konforundan, yemek sunumuna kadar dikkat edilmesi böylece eksikleri görmeye ve kaliteyi yükseltmeye yardımcı olur. Özellikle hastaların bilgilendirilmesi konusunda kişilerin sosyo-kültürel düzeyini de baz alarak bazı  sorulara karşı dikkatli ve sonuçların çok iyi anlatılması önemlidir. Bu durum halkla ilişkilerin ikna ve doğru bilgilendirme yeteneği içinde yer almaktadır.

Halkla ilişkilerde tanıtımın önemli oluşu kadar kurum içi halkla ilişkilerde bir o kadar önemli yer teşkil etmektedir.

Halkla ilişkilerin en önemli görevleri olarak dürüst, güvenilir ve ikna edici olması hem hastanın memnuniyet durumunu hem de görevli personelin işini severek huzurla çalışmasını sağlamaktadır. Kişileri sevmek ve onların ihtiyaçlarına yardımcı olmak, kısa sürede sorunların çözülmesini sağlamak halkla ilişkilerin vazgeçilmez ilkelerindendir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>