Son Dakika
25 Ekim 2016 Salı

Güve zeytini vurdu..

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, halk arasında ‘sap kurdu’ olarak bilinen zeytin güvesinin, kooperatif bölgelerinde zarara yol açtığını söyledi.

22 Eylül 2015 Salı, 15:14
zeytin

Asa, zeytin güvesinin meyve nesli zararlısından dolayı kooperatif bölgelerinde dökülmelerin meydana geldiğini açıkladı. Halk arasında ‘sap kurdu’ olarak bilinen zeytin güvesi için ilaçlama devresinin geride kaldığını belirten Asa, “Kooperatif bölgelerinde yapılan incelemeler ve üreticilerle yaptığımız görüşmeler neticesinde, zeytin güvesinden dolayı zarar meydana geldiğini görmekteyiz. Hastalıkla mücadele dönemi geçmiş aylarda olduğundan sap kurdu için şu anda herhangi bir zirai ilaçlama sonuç vermez” diye konuştu.
Zeytin güvesinin, meyvenin saçma danesi iriliğinde olduğu dönemde larva bırakarak yayıldığını söyleyen Asa, “Zeytin güvesinin larva bıraktığı dönemde ilaçlama devresinin yakalanmamış olması bu sıkıntıya yol açmıştır. Sap kurdu, çekirdeği delerek zeytin danesi ile sap arasındaki bağlantıyı koparıyor. Bu da zeytinde dökülmeye neden oluyor” ifadelerini kullandı.
Asa, önümüzdeki yıl gerekli önlemlerin alınması için İlçe Tarım Müdürlükleri ile koordineli bir çalışma yürütüleceğini vurgulayarak, şöyle devam etti:
“Marmarabirlik bünyesinde istihdam edilen ziraat mühendislerimiz aracılığıyla köy ve beldelerdeki mevcut feromon tuzak sayılarının artırılması, kontrollerinin yapılarak anında müdahale edilmesi ve dolayısıyla üreticinin zeytin güvesinden kaynaklı kaybının en aza indirilmesini hedeflemekteyiz. Aynı sıkıntıların gelecek yıl da yaşanmaması için ilgili kurumlara araç, ekipman, personel ve diğer destekler sağlanarak, üreticilerimizin zeytin hastalıklarından zarar görmesi önlenecektir.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>