Son Dakika
21 Ocak 2017 Cumartesi

Bursa’nın o ilçelerine de tramvay geliyor…

Olay Gazetesi’nin kıdemli ve tecrübeli yazara Ahmet Emin Yılmaz, Gürsu ve İnegöl’e de tramvay konulacağını projelerin hazır olduğunu yazdı.

11 Nisan 2016 Pazartesi, 13:00
ipekböceği yerli tramvay ulucami

Bursa’yı baştan başa raylı sistemle örmek isteyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin değerlendirme toplantısında Yıldırım Metrosu sürpriziyle birlikte yeni tramvay hatları sürprizi de geldi.
Yeni hatlardan biri İnegöl’de.
İnegöl kent merkeziyle yeni İnegöl olarak kurulan ve toplu konutlar yer aldığı için nüfusu her geçen gün artan Alanyurt arasında tramvay hattı yapılacak.
İnegöl-Alanyurt tramvayı ring sistemiyle sürekli yolcu taşıyacak.
Yine…
Yapılaşması ve nüfus yoğunluğu hızla artan Gürsu’ya tramvay hattı yapılacak. Bu hat da Gürsu kent merkeziyle Ankara Yolu’nda bulunan Bursaray Gürsu İstasyonu arasında yine ring sistemiyle çalışacak.
Planlanan bir yeni tramvay hattı ise merkezde.
Hürriyet Mahallesi’ndeki meydandan başlayıp Bağlarbaşı’ndan geçecek olan tramvay Esentepe Kavşağı’ndan Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’na girecek ve Beşevler’e kadar gidecek.
Ancak…
Projelendirmede T7 olarak adlandırılan Hürriyet-FSM-Beşevler tramvay hattı öncelikli proje değil. Çünkü, Yıldırım Metrosu’ndan sonra gündeme alınacak.
Bu arada…
Yine Yıldırım Metrosu sonrasında gündeme alınmak üzere, bu sütunlardan daha önce duyurduğumuz Kanalboyu-Çelebi Mehmet Bulvarı-Eski Gemlik Yolu tramvay hattı projesi hazırlandı.
T8 adıyla projelendirilen hat İnönü Caddesi bitiminde SGK önünden karşıya geçip Büyükşehir Belediyesi ulaşımını mevcut T1 hattına bağlamayı planlıyor.
Sonrasındaysa…
Tramvay hattı Eski Gemlik Yolu’ndan ilerleyip, açılmakta olan Çelebi Mehmet Bulvarı’ndan Beşyol’da İstanbul Caddesi ile kesişecek ve Terminal tramvayıyla entegre olacak.
Oradan da Osmangazi Belediyesi’nin kentsel dönüşüm planladığı Kanalboyu’na ulaşacak.

İnegöl ve Gürsu tramvayları hazır

İlk proje… Cumhuriyet Caddesi’ndeki nostaljik tramvayı İpekböceği hattına çevirip İncirli’den Ertuğrulgazi’ye kadar gitmekti. Yeni vagon siparişleri de bu etaba göre verildi.
Ancak…
Siparişlerin üretimi tamamlanırken proje değişti ve Yıldırım Metrosu’na dönüldü. O hat için siparişi verilen tramvay vagonları için de İnegöl ve Gürsu hatları oluşturuldu.
Böylece hem vagonlar değerlendirildi, hem de iki ilçeye tramvay hattının önü açıldı.

AHMET EMİN YILMAZ’IN YAZISININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>