Geleceğin modacıları Bursa'da yetişiyor

Osmangazi Belediyesi Meslek Edindirme Kursu (OSMEK) bünyesinde bu yıl ilk kez açılan modelistlik Kursu, sektörde yer bulmak isteyenlerin yanı sıra hem meslek edinmek hem de kendi işini kurmak isteyenlerin tercihi oldu.

MAGAZİN, 20 Kasım 2017 Pazartesi, 10:42
Geleceğin modacıları Bursa'da yetişiyor

OSMEK bünyesinde bu yıl ilk kez açılan modelistlik kursu haftanın 3 günü Bağlarbaşı Hizmet Binası'nda eğitim alan kursiyerler, saat 09.00 ila 16.00 arasında eğitim görecek. Modelistlik kursuna talebin çok fazla olduğunu ifade eden Eğitmen Selma Tüzemen, "Hazır giyim sektörü, kadınları memnun etmek için kendini geliştirirken, sektörün tamamlayıcı unsuru ise modelistler. Tekstilin merkezi Bursa'da modelistlere çok ihtiyaç var. Gelen öğrenciler çok çabuk iş buluyor ya da kendine modaevi açıyor. Bir fabrikada modelist olarak çalışıyor. Ücretleri çok güzel, tatminkar. Çalışmak istemeyenler ise tekstil firmaları ile anlaşıp evde kalıp hazırlayabiliyor, çizim yapabiliyor, tasarlayabiliyor" diye konuştu.
Eğitimlerin içeriğine ilişkin bilgi veren Tüzemen, "Modelist, kalıp hazırlamanın önemini ve yeni teknikleri öğrenir, bunları uygulayabilme becerisini kazanır. Çağdaş anlayışa uygun model uygulamalı giysi kalıpları hazırlayabilir. Kalıpları şablona dönüştürerek sergilemesini yapabilme becerisini kazanır. Kalıpları kumaşa doğru yerleştirme işlemini öğrenir. Modelist adayı kısa zamanda kaliteli üretme, işi zamanında bitirme alışkanlığını elde eder. Hazır giyim endüstrisinin istediği nitelikte bilinçli eleman olarak yetişir. Piyasaya ve ihracata yönelik teknik bilgilerin tüm aşamalarını öğrenir" dedi.
Özellikle son yıllarda tasarım olgusunun yaygınlaşmasıyla, stilistliğin modelistlikle birlikte anılmaya başlandığını anlatan Tüzemen, "Modelistliğin içerisinde stilistlik de var. Bu kursu bitiren her iki eğitimi birden almış olacak. Bu kursu bitirenler, terzi olabilir, kendi modaevini açabilir. Eski bir öğrencim KOSGEB'den destek alarak kendi modaevini açtı" diye konuştu.
Kursiyer Nurdan Şahin, ileriye dönük düşünceleri olduğu için dikiş makinesi aldığını ifade ederek, "İki dönem stilistlik kursuna gittim. Şimdi de bu kursa geliyorum. Kendi giyim dükkânımız zaten var. Şu an yavaş yavaş çevreme dikmeye başladım. Kendi markamı oluşturmayı düşünüyorum. Çevreme yaptığım kadarıyla dikiş ve tasarım olarak herkes beğeniyor. Eğer ilerletirsem önce bir butik açıp sonra da özel dikim yapacağım" diye konuştu.
Uludağ Üniversitesi İşletme Yönetimi Bölümü'nü bitiren 24 yaşındaki kursiyer Bahriye Özkan da, "OSMEK'in modelistlik kursuna ilk katıldığımda hiç dikiş bilmiyordum. Sonra evime makine aldım. Evde dikmeye başladım. En azından az maliyetle güzel şeyler çıkartıyoruz ortaya. Aile bütçesine katkı oluyor" dedi.
Kursiyer Emine Karaduman ise "Herhangi bir eğitimim yok. Her insanın elinde tutunacağı bir dalı olması gerekiyor. Hayata yalnız devam etme kararı aldıktan sonra bir meslek edinme ihtiyacı hissettim. Ayakta kalmak için 35 yaşından sonra meslek edinme kararı aldım. Ufkum daha çok açıldı" diye konuştu.

BURSASPOR
Battalla'nın durumu MR'dan sonra belli olacak!
Bursaspor - Medipol Başakşehir maçında sakatlanan yıldız oyuncu Pablo Martin Battalla'nın durumu ...
BURSASPOR
Paul Le Guen: "Tehlikeli bir alana girebiliriz"
Bursaspor Teknik Direktörü Paul Le Guen, "Seviyemizi yükseltmezsek, tehlikeli bir alana girebilir...
BURSA
Bursa'da iki araç alev alev yandı!
Bursa'da kafa kafaya çarpışan iki otomobil kaza sonrası alev alev yandı. Kazada 8 kişi yaralandı.
BURSA
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bursaspor'un stadyumunu inceledi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bursaspor'un Başakşehir ile oynadığı ve 3-0 mağlup olduğu kar...
GÜNDEM
Reyhanlı'ya bir roketli saldırı daha!
Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde kent merkezine ikinci roketli saldırı düzenlendi.
BURSASPOR
Bursaspor'a Başakşehir engeli!
Süper Lig'in 18. haftasında Bursaspor, sahasında Medipol Başakşehir'i konuk etti. Mücadele Başakş...
İşte Miss Turkey 2017 birincisi Aslı Sümen
Rolleri uğruna inanılmaz değişen oyuncular
İşte dünyanın en uzun boylu kedisi
Kendilerin her yere sığma çabaları sonucu oluşan sevimli fotoğraflar

En Çok Okunan Haberler