Son Dakika
22 Ekim 2016 Cumartesi

‘Geleceğimiz Tarihle Buluşuyor’

01 Nisan 2015 Çarşamba, 18:33
çanakkale gezisi 5

Osmangazi Belediyesi’nin, okullarında başarılı olan öğrencileri zaferin 100. yılında Çanakkale şehitleriyle buluşturduğu “Geleceğimiz Tarihle Buluşuyor” projesinin ilk kafilesi, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Başkan Yardımcıları ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Gürhan Çokgezer’in katıldığı törenle yolcu edildi.

çanakkale gezisi 7

 

Osmangazi Belediyesi’nin hazırladığı “Geleceğimiz Tarihle Buluşuyor” projesi kapsamında, Demirtaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Ergin Ağaç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde okuyan 250 öğrenci ve onlara refakat edecek öğretmenleri taşıyan 5 otobüs, Ördekli Kültür Merkezi önünde düzenlenen törenle Çanakkale’ye uğurlandı.

Kuruluştan Kurtuluşa Yolculuk adıyla gerçekleştirilen vefa turları kapsamında, okullarında başarılı olan yaklaşık 15 bin öğrenciye, destanının yazıldığı toprakları gezip, şehit olan atalarının verdiği özgürlük mücadelesinin ruhunu anlama imkanı sunacak olan gezinin ilk kafilesinin hareketinden önce bir konuşma yapan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Osmangazi Belediyesi olarak 4 yıldır vatandaşlarımıza yönelik düzenlediğimiz kültür turlarımızı, bu yıl Çanakkale Savaşının 100. Yılında öğrencilerimiz için gerçekleştirdik. Okullarında başarılı olan öğrencilerimizi, destanın yazıldığı o topraklara götürelim, şanlı destanın şehit kanlarıyla yazıldığı o toprakları gezip gösterelim istedik” dedi.

çanakkale gezisi 8

Çanakkale savaşlarının, emperyalist güçlerin, ‘artık bu öldü’ dediği Osmanlıyı parçalamak için geldikleri bu topraklardan içeri sokulmayarak, denize döküldükleri bir savaş olduğunu belirten Başkan Dündar, “Bu millet, en kötü, en zayıf dönemde bir araya gelerek, dünyanın yenilmez dediği müttefik güçlerini Çanakkale’de denize dökmüştür. Bunları kitaplarımızda okuyoruz belki ancak, oraları görüp yaşananları anlamak, hissetmek adına bu gezi son derece önemli diye düşünüyorum” diye konuştu. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği yaparak, zaferin 100. Yılında gerçekleştirdikleri proje ile başarılı öğrencileri bir anlamda ödüllendirmiş olduklarını belirten Başkan Dündar, “Sizleri o topraklara götürüp, şanlı destanın şehit kanlarıyla yazıldığı yerleri gezip görmenizi istedik. İnşallah hedefimiz 15 bin çocuğumuzu o topraklara götürmek” dedi.

Tarih boyunca ülkemiz üzerinde değişik oyunlar oynandığını ve oynanmaya devam edildiğini belirten Başkan Dündar, “Eğer biz tarihimizi bilirsek, atalarımızın yaşadığı sıkıntıları, verdikleri mücadeleyi bilirsek, bu devletin temellerini atanların yaşadığı süreci bilirsek, çok daha dik dururuz. Yarınlar sizlerin ellerinde şekillenecek. Eğer sizler okuduğunuz okullarda iyi yetişirseniz, öncelikle kendi hayatınızı kuracaksınız, sonrasında da ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayacaksınız. Sorumluluğumuz oldukça büyük. İnşallah bu gezileri de sorunsuz bir şekilde tamamlarsınız” diye konuştu.

Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdür Gürhan Çokgezer de, yaptığı kısa konuşmada; “Osmangazi Belediyemiz tarafından düzenlenen ve yaklaşık 15 bin öğrencimizi kapsayan Çanakkale gezimizin ilkini bu gün gerçekleştiriyoruz. Bu programa katılan çocuklarımızın, atalarımızın şehit düştüğü topraklara gerçekleşen bu gezi sonrası, o günlerde yaşanan atmosferi, manevi duyguyu içinizde hissederek döneceğinize inanıyorum. Bizlere bu imkanı sağlayan başkanımız Mustafa Dündar ve ekibine teşekkür ediyorum” diye konuştu. Başkan Mustafa Dündar, konuşmasının ardından ilçe Milli Eğitim Müdürü Çokgezer ile birlikte öğrencilerin bulunduğu otobüsleri tek tek dolaşarak hayırlı yolculuklar diledikten sonra, otobüsleri el sallayarak Çanakkale’ye uğurladı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>