Son Dakika
18 Ocak 2017 Çarşamba

Fotoğraflarla geçmişe yolculuk

Muradiye Külliyesi, fotoğraf karelerine yansıdı.

18 Mayıs 2016 Çarşamba, 11:25
20160518AW750935_01

Bursa’da, Türkün Holding Fotoğrafçılık Topluluğu üyeleri, ‘Fotoğraflarla Geçmişe Yolculuk’ temasıyla Sultan 2. Murat Han tarafından 1425-1426 yılları arasında yaptırılan Muradiye Külliyesi’ni fotoğraf karelerine yansıttı.
Fotoğrafçılık topluluğu üyelerinin sabahın erken saatlerinden itibaren Muradiye Çay Bahçesi’nde bir araya gelmesiyle başlayan etkinlik Muradiye Külliyesi’nde devam etti. İçerisinde cami, medrese, hamam, darüşşifa ve Sultan 2.Murat Han, Cem Sultan ve Şehzade Mustafa’nın türbelerinin de yer aldığı külliyeyi fotoğraf sanatıyla buluşturan topluluk üyeleri, çınar ve servilerin gölgesinde, çiçekler arasında hüzün ile huzuru bir arada yaşadı.
Fotoğrafçılık Topluluğu Lideri Naciye Yavuz, Bursa’nın unutulmaya yüz tutmuş tarihi ve kültürel değerlerini yeniden gün ışığına çıkarmayı amaçladıklarını belirterek, “Bursa’mızı tanımak maksadıyla bir taraftan fotoğrafçılık eğitimlerimizi pekiştirirken, bir taraftan da Muradiye Külliyesi’nin gönüllere huzur veren havasında bedenen ve ruhen dinlenme imkânı bulduk. Türbeler arasında gezerken zaman tünelinde uhrevi bir yolculuğa çıktık. Özellikle Cem Sultan ve Şehzade Mustafa’nın türbelerini fotoğraf karelerine yansıtırken bu iki şehzadenin acılı hikayesini, adeta zihnimizde yeniden canlandırdık” dedi.
Serviler, çınarlar, çiniler, şahideler, türbeler ve kabirler arasında çok uzaklarda kalmış geçmiş günlerin tazelendiği program, toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

FOTOĞRAFLARLA GEÇMİŞE YOLCULUK YAPTILAR

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>