Son Dakika
28 Ekim 2016 Cuma

Fernandao’dan sonra alınacak en iyi oyuncu

Bursaspor’un yeni transferi hakkında Yarisaha.com tarafından hazırlanan raporu sizlerle paylaşıyoruz.

20 Ağustos 2015 Perşembe, 00:03
TomDeSutterClubBrugge1-Isosport

Son 5-6 yıldır Bursaspor’un belli bir oyun kimliği olmasa da belli bir taktiksel şablonu oldu. Teknik direktörler, bu varyasyonu değiştirme riskini pek alamadılar, hemen hemen hepsi oyunlarını bu sistem üzerinden başlattı. Başta Erturuğul Sağlam olmak üzere, tüm hocalar 4-2-3-1’ten faydalandı.

Bu tür oyun sistemiyle oynayan bir takım için en temel faktör, ileri uçta target man olarak görev yapacak santrfordur. Doğru seçim yapılması halinde tüm takımı seviye atlatacak oyuncudur. Zamanında Pinto ile böyle bir süreç yaşamıştık, kulüp o sezon kupa finale yükselmişti. Keza en yakın örnek olarak geçtiğimiz sezonki Bursaspor’u gösterebiliriz. Fernandao gibi doğru bir seçim ile Bursaspor her alanda mevkisel olarak daha yüksek verim aldı. Bunun temel nedeni, santrfor oynayan oyuncunun, kanat forvetlerin ve 10 numara pozisyonunda oyuncuların işlerini çok rahatlaması, supporter görevi vermesidir.

Tom De Sutter bu yüzden çok önemli bir transfer. O bölgede oynayan bir santrfora ihtiyaç duyan Bursaspor, Fernandao’dan sonra alınabilecek belki de en iyi oyuncuyu aldı. Sırtı dönük oynama işini layıkıyla yerine getirebiliyor. Aynı şekilde uzun boyuna rağmen vücut koordinasyonu çok iyi olduğu için, modern futbolun santrforlardan istediği top dağıtımı, tempoya ayak uydurma gibi unsurlar konusunda sırıtmayacak bir oyuncu. Kısa mesafe ve uzun mesafe koşusu var ki, bu konuda en yakın Beşiktaş maçları iyi birer örnek. Boyuna rağmen hız parametresi gerçekten iyi. Havadan da ciddi etkili, pivot özelliklere sahip. Lakin onun en cezbeden özelliği, 1.92 boyuna rağmen salt pivot olmaması. Box içindeki nitelikleri hakkında bir iki kelam etmek gerekirse; sürekli arayan, sezgileri gayet iyi bir santrfor olduğunu söylemek elzem. Bu sezon, doğru yerde durup ağları sarsacağı birçok gol pozisyonu olacaktır bana göre. Bitiricilik konusunda çok üst düzey olduğunu düşünmemekle birlikte, yeterli bir kaliteye sahip olduğunu düşünüyorum. En yakın örnek Fernandao’ya göre futbol bilgisi, yetenekleri daha iyi. Fernandao’da olmayan o temel futbol alt yapısı ve eğitimi De Sutter’de var. Yapı olarak zaten her türlü oyun sistemine uyacak bir oyuncu. İster yukarıda konuştuğumuz 4-2-3-1 sisteminde olsun, ister 4-4-2’de olsun, verim verebilecek tarzda, salt pivot olmayan, oyun içinde fonksiyonu gayet geniş Sutter’in.

Tabi burada değinmek istediğim bir konu var, özellikle gol sayısı konusunda. De Sutter, kariyeri boyunca hiç epik gol rakamları yakalamadı, hep belli bir seviyede kaldı. Bu insanların kafasını karıştırmamalı. Takım geçen yılki gibi çok üst düzey bir uyum yakalamazsa, yine aynı şekilde gol sayıları stabil gidecektir. Lakin yapı itibariyle işçi bir futbolcu olduğu için yanında oynayacak tüm futbolcuların performansını yükselteceğine inanıyorum. O yüzden gol sayısından çok, saha içindeki rolünü göz önüne almak De Sutter ile ilgili yapılacak yorumlarda en önde gelmeli diye düşünmekteyim.

Yaptığı açıklamalar olsun, gerek aldığımız referanslar ile olsun, gerçekten iyi bir profesyonel olduğuna inandığım Tom de Sutter, bu sezon Süper Lig’de yeni transfer edilen futbolcular arasında en dikkat çeken isimlerinden biri oldu. Bursaspor, 2 milyon euro’luk bir bonservis bedeli ödeyecek onun için. Doğru bir takımda, etrafında doğru oyuncularla oynarsa Fernandao’dan daha çok faydalı olacağını düşünüyorum.

Kaynak. Bursasporum.com

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>