Son Dakika
20 Ocak 2017 Cuma

Esed’le olmaz, olamaz…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Sonuç Bildirgesi’ni açıkladı. Erdoğan açıklamasında, ‘Suriye’de Esed’in yeri yoktur, olamaz’ dedi.

16 Kasım 2015 Pazartesi, 12:18
1354115

İşte Erdoğan’ın açıklamalarından önemli başlıklar;
Buradan Paris’te meydana gelen saldırıları yeniden kınıyoruz. Ülkeler terörizm karşısında güçlü bir duruş sergiledi. Biz terörizmin ne olduğunu iyi bilen bir ülkeyiz. Teröre karşı üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız. Teröre karşı ortak bildiri kararlı duruşumuz için oldukça önemlidir.
Terörün dini, dili yoktur
Terörün dini, dili yoktur. Terörü dinle alakalı göstermek insanlara hakarettir. Biz tüm terör örgütlerine. Biz 2,5 milyon mülteciyi barındırıyoruz. Çevremizde artık yönetilemez hale gelmiş ülkeler ortaya çıktı.
Esed’in yeri yoktur, olamaz
Suriye bu konuda en çok öne çıkan yerdir. Suriye’de yaşanan dramı ilk günden beri hissedeiyoruz. Esed’in yeri yoktur, olamaz. Esed bu şansı kaybetmiştir. Terörle mülteci olayı birbirine karıştırılmamalıdır. G-20 olarak bu konuda dünyaya örnek teşkil etmemiz gerektiğine inanıyorum.
3 temel kavram: Kapsayıcılık, uygulama ve yatırım
Biz dönem başkanı olarak önceliklerimizi 3 temel kavram etrafında tanımladık. Bu kavramlar; kapsayıcılık, uygulama ve yatırımlardır.
Zirvede dövizdeki sert hareketleri de ele aldık. Dönem başkanı olarak artık konuşma değil, uygulama zamanıdır dedik ve kapsamlı bir izleme mekanizması oluşturduk. Hesap verilebirlirlik raporu ilk kez hazırlandı.Büyümeye ilişkin durumu izleyeceğiz. Yartırımların canlandırılması konuşunda görüş birliği içinde olduk. Kamu ve özel sektör arasında etkin bir işbirliği çok önemlidir. Kamu ve özel sektör arasında etkin işbirliği şarttır.
G20 zenginler kulübü değildir
G20 zenginler kulübü değildir. Bizler gelişmekte olan ülkeleri de temsil etmekteyiz. Düşük geliri olan ülkelerin halinden de anlıyoruz. Zirvede gıda güvenliğini de gündemimize aldık.
Zirve sonuçlarının hayırlı olmasını diliyorum. Katılan devlet başkanlarına teşekkürlerimi sunuyorum.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>