Erken saç dökülmesinden korunmanın yolları

Dermatolog ve Farmakoloji Uzmanı Dr. Serkan Aygın, erken yaşta saç dökülmesi konusunda bilgiler paylaştı. 

SAĞLIK, 28 Ekim 2017 Cumartesi, 11:58
Erken saç dökülmesinden korunmanın yolları

Dermatolog ve Farmakoloji uzmanı Dr. Serkan Aygın, erken yaşta saç dökülmesi konusunda kadın ve erkeklerin bilinçlenmesi adına açıklamalarda bulundu. Aygın, erkeklerin çogunun, saçlarını 20'li yasların basında kaybetmeye basladığını söyledi. Aygın kadınlarda ise dökülmenin her dönemde olabildiğine dikkat çekti. Aygın yaptığı açıklamada saçların normalden fazla döküldüğünü anlamak için saç fırçası ve tarağın incelenip normalden fazla saç olup olmadığına bakılması gerektiğini söylerken, "Günde 40-50 saç teli dökülmesi normal olarak degerlendirilebilir" dedi.


Mevsim geçislerindeki 15-20 günlük süreçlerde saç dökülme rakamının 100 saç teline kadar artmasının normal olduğunu söyleyen Aygın,"Ortalama birinin 100 bin saç teli oldugunu ve aynı zamanda kırılan saçların da yeniden uzadıgını düsündügümüzde bu rakamlar hiç de korkutucu rakamlar degildir. Saçlarınıza elinizi attıgınız her seferinde elinize 5-10 saç teli geliyorsa, bu da saçlarınızın dökülme sorunu ile karsı karsıya oldugunuzun bir göstergesidir. Saglıklı saçlarda tarama dısında kopmalar olmaz" şeklinde konuştu.


Sağlıklı saçlar için yapılması gerekenler
Dr. Serkan Aygın erken yaslarda olusturulan alışkanlıkların bir ömür boyu saçlarınızın saglıklı kalmasını saglayacağını ve saç dökülmesini tedavi etmek için en uygun zamanın onları kaybetmeden önceki zamanlar olduğunu belirtti. Aygın, "Bununla birlikte, sorunu baslangıç asamasında bulursanız, etkilenen bölgedeki saçların dökülmesini de engelleyebilirsiniz. Beslenmenizi degistirmekten, oral ve topikal ilaçların kullanımı, saglıklı bir saç bakımı rejimini takip etmeye kadar, saglıklı saç büyümesini tesvik etmek için yapabileceginiz çok sey var" diye konuştu.


Saç bakımı için üç önemli nokta
Dr. Serkan Aygın, "Protein ve demir, saç büyümesi için gerekli olan temel besindir. Saç teli kompozisyonunuzun yüzde 90'ı proteinden olusur. Aynı zamanda saç derisinde etkili kan dolasımı için demir de gereklidir. Protein eksikligi saçlarınızın kuru ve kırılgan olmasına neden olurken, demir eksikligi saç foliküllerini zayıflatır. Günlük beslenmenizin önemli bir bölümünün bu iki besinden zengin gıdalardan geldiginden emin olun. Beslenme uzmanlarının aktardıgı bilgilere göre demir ve protein yönünden zengin yiyecekler sunlardır: Et ürünleri ve soguk su balıkları, yumurta, yesil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller (Nohut, börülce, kuru fasulye, barbunya), kuru meyve ve tahıllar, yagsız yogurt ve köy peyniri" diye konuştu.


Bakım ve yıkama
"Çogu zaman, saçlara gereken özeni göstermemek veya sert davranmak saç dökülmesinin ardındaki nedenlerden biridir. Saçlarınız çok hassastır, bu yüzden bunları akılda tutmanız önemlidir" diyen Dr. Serkan Aygın, "Saçlarınızı yaz aylarında günde bir defa, kıs aylarında ise 2-3 günde bir defa yıkayabilirsiniz. Tabi eger jöle gibi sekillendiriciler kullanıyorsanız saçlarınızı kesinlikle yatmadan önce yıkamayı unutmamalısınız. Sampuan seçiminde ise örnegin saçınız yaglı ise her markanın ürettigi yaglı saçlar için yapılmıs sampuan sizin saçınızda istediginiz etkiyi göstermeyebilir. Dolayısıyla kendi saçınızla en iyi eslesen sampuanı kullanmalısınız. Bu illa pahalı ürünleri kullanın anlamına da gelmemektedir" ifadelerini kullandı.


Profesyonel yardım
Her gün normal saçlardan daha fazla saç kaybedildiğinin fark edildiği takdirde, bir doktora başvurulması gerektiğinin altını çizen Aygın, "Doktorunuz, size yapacagı muayene neticesinde, hangi tedavinin daha uygun olduguna karar verecektir. Bilinen en etkili saç dökülmesi tedavilerinden biri saç mezoterapisidir. Dogrudan saçlı deriye enjekte edilen bir tedavidir. Bu tedavi dısında PRP, topikal tedaviler ve ilaçlı tedaviler de vardır. Mezoterapi bir ilaçtan ibaret degildir. Kisinin durumu göz önüne alınarak hazırlanan veya içerigi ona göre belirlenebilen bir tedavi uygulamasıdır. Sadece bir veya iki defa uygulanmaz. Kür seklinde uygulanır" dedi.


Aygın saç tedavileriyle ilgili şunları kaydetti: "Mezoterapi dısında PRP (Platelet Rich Plasma, Trombositten Zengin Plazmanın) adı verilen ve kandaki saç için etken maddeyi artırmayı hedefleyen tedavidir. Bu tedavide kisiden alınan kan santrifüj edilerek zenginlestirilmesidir. Bu zenginlestirme sonrasında kan tekrar saçlı bölgeye enjekte edilir. Saç mezoterapisi ve PRP tedavileri dönüsümlü olarak kullanılabilecegi gibi belli bir program dahilinde birbirini takip eden dönemlerde de kullanılabilir."

MAGAZİN
Sinan Akçıl: "Bursa'dan ev alacağım ama..."
Bursa'da sahne alan ünlü şarkıcı Sinan Akçıl, dolara karşı olduğunu, alışverişlerini TL ile yaptı...
DÜNYA
Rusya: Kara kutuya göre sorumlu İsrail
Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, düşen askeri uçaktan çıkan kara kutudaki veriler...
BURSA
Uludağ'da ayılar şehre indi!
Bursa'da yavrularının karnını doyurmak için şehre inen sakat ayı ve yavruları güvenlik kameraları...
BURSA
Bursa'da yangın can aldı!
Bursa'da çıkan yangında hayvansever kadın, evde beslediği kedilerle birlikte hayatını kaybetti.
GÜNDEM
Türkiye yasta! En acı veda...
Kars'ın Kağızman ilçesine bağlı Paslı köyünde 16 Eylül'de kaybolan ve 7 gün sonra cesedi bulunan ...
GÜNDEM
Teröre bir darbe daha!
Diyarbakır'ın Lice ilçesinde gerçekleştirilen operasyonda 2 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi.