Dünyanın en değerli böceği Bursa’da..!

16 Haziran 2015 Salı, 14:14
DÜNYANIN EN DEĞERLİ BÖCEĞİ AYAĞINA GELDİ İZNİK'TE BİR KAFEYE GİREN BÖCEK AYAKLAR ALTINDA EZİLMEKTEN SON ANDA KURTARILDI AĞIRLIĞININ 30 KATINI TAŞIYABİLEN GERGEDAN BÖCEKLERİ DÜNYANIN EN GÜÇLÜ HAYVANI

Dünyanın birçok bölgesinde yüksek fiyatlarla ticareti yapılan Gergedan Böceği’ne İznik ilçesinde rastlandı. Gergedana benzeyen böcek ağırlının 30 katı yük taşımasıyla biliniyor.

Bursa’nın İznik ilçesinde bir kafeye dünyada nadir görülen gergedan böceği girdi. Ayaklar altında ezilmekten son anda kurtarılan böcek, tekrar tabiata salındı.
Latince adı ‘Oryctes Nasicornis’ olan gergedan böcekleri, çok nadir bulunuyor. Yurt dışında yüksek fiyatla satılan böcek türlerinden biri olması sebebiyle koruma altında olan gergedan böceği, dün akşam İznik sahilindeki bir kafenin içine girdi. Müşteriler tarafından fark edilmeyen böcek, kafe sahibi Mustafa Oruç’un dikkati sayesinde bulundu. Üzerine basılması an meselesi olan gergedan böceğini son anda yerden alan Oruç, böceği tekrar tabiata saldı.
Oruç, “Dün akşam saat 22 .00 sıralarında yerde bıynuzu olan bir böcek fark ettim. Gergedanı andıran şekli sayesinde onun dünyada ender bulunabilen böcek olduğunu anladım. Sosyal medya ve haberlerden daha önce takip etmiştim. Yurt dışında yüksek fiyatlara satıldığını da biliyorum. Ancak böylesine nadir bir böceğin yeri yine kendi yaşama bölgesi olmalıdır. Biz de tabiata saldık” dedi.
4 santim uzunluğunda ve 6 santim genişliğinde olan gergedan böceği, ağırlığının tam 30 katını taşıyabiliyor. Dünyada sadece belirli bölgelerde yaşayabiliyor. Gergedan böcekleri, dünyanın en güçlü hayvanı olarak biliniyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>