Dünyada Uludağ Üniversitesi’ni tanımayan kalmayacak

Uludağ Stratejik Araştırmalar Platformu’nun (USAP) düzenlediği toplantıda konuşan Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, “Uludağ Üniversitesini Türkiye ve dünyadaki tanınırlığını ve saygınlığını arttırmayı amaçlıyoruz. Özgür düşüneceğiz ama hedeflerimiz olacak” dedi.

11 Mayıs 2015 Pazartesi, 08:26
0

Uludağ Stratejik Araştırmalar Platforumu’nun (USAP) Mayıs ayı toplantısında ’40. yılında Uludağ Üniversitesi’nin Yeni Vizyonu ve Bakış Açısı” ele alındı. Uludağ Üniversitesi’nin yeni Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay’ın konuşmacı olduğu toplantıda USAP üyeleri ve özel davetliler hazır bulundu. MÜSİAD Bursa Şubesi’nde düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan USAP Dönem Başkanı Azmi Ayyıldız, “Uludağ Üniversitesinin bugünkü seviyesi Türkiye’nin ekonomik, sosyal ve kültürel yerinin çok gerisindedir. Bursa’yla bütünleşmiş bir üniversite hem ülkemiz için seçkin ve tercih edilir olacak hem de bilim dünyasında saygıyla anılacaktır. Yeni Rektörümüz Prof. Dr. Yusuf Ulcay’ın bunu başaracak vizyon ve birikime sahip olduğuna inanıyoruz” şeklinde konuştu.
Uludağ Üniversitesi’nin kurucu Rektörü Prof. Dr. Fethi Tezok’tan, görevi devraldığı Prof. Dr. Kamil Dilek’e kadar görev yapmış tüm rektör, dekan ve öğretim üyelerine teşekkür ederek konuşmasına başlayan U.Ü Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, “Güzel bir üniversite devraldık. Aldığımız bayrağı daha ileriye götürmek istiyoruz. Uludağ Üniversitesi’ni hak ettiği saygın konumuna getirmek için birlik ve beraberlik içinde çalışacağız. Bunun için ilk olarak üniversitemize hizmet etmiş tüm eski rektör ve dekanlarımızla bir araya gelmeyi arzuluyoruz. Onlara ‘Tekrar görevde olsaydınız ne yapmak isterdiniz ya da yapmazdınız?’ diye soracağız. Bununla beraber Bursa’nın dinamiklerine üniversiteyi nasıl gördüklerini ve görmek istediklerini de soracağız” dedi.
Uludağ Üniversitesini kampüs üniversitesinden şehir üniversitesi haline getirmeyi amaçladıklarını belirten Prof. Dr. Ulcay, konuşmasına şöyle devam etti:
“Üniversiteyi fiziksel olarak elden geçireceğiz. Kampüs üniversitesinden şehir üniversitesine geçiş yapmak istiyoruz. Bunun için yaşayan bir üniversite haline gelmeliyiz. İlk olarak 7/24 açık okuma salonları, öğrencilere uygun sosyal yaşam alanları yapacağız. Sadece Bursa’nın değil tüm Güney Marmara ve Kuzey Ege’nin ihtiyacını karşılayan Uludağ Üniversitesi’ni ve Tıp Fakültesi Hastanesini daha donanımlı hale getireceğiz”.
Amaçlarının Uludağ Üniversitesi’ni Türkiye ve dünyada daha tanınır ve saygın konuma getirmeyi hedeflerini belirten Prof. Dr. Ulcay, “Bünyemizde yer alan 80 bölüm ile diğer dünya ülkelerindeki üniversitelerin ilgili bölümleriyle işbirlikleri yapacağız. 4 yıl içinde yabancı öğrenci sayısını 5 bine çıkarmayı amaçlıyoruz. Yabancı öğrencilere Türkçe eğitim vermeyi de planlıyoruz. Yeni interdisipliner arası eğitim programları açmayı planlıyoruz” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>