Dünya tehdit altında! Virüs, salgın haline geliyor...

Çin'de ortaya çıkan gizemli virüsün yeni bir salgının habercisi olabileceğine dikkat çeken Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Reşit Mıstık, "Uzakdoğu'dan başlayan ve kedi kaynaklı olabileceği düşünülen, dünyaya yayılan bine yakın insanın ölümüne sebep olan MERS gibi aynı aileden olan bu yeni Coronavırus son 3-4 hafta içinde Çin'de Wuhan şehrinde saptanmıştır. SARS ve MERS gibi solunum sistemine yerleştiği, grip benzeri bulgular verdiği ve grip gibi zatürre yapabildiği ve bunun sonucunda yüksek oranda ölüme sebep olduğu bildirilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü bununla ilgili hastalığı yakın izlemeye almıştır. Bu şehirde bir balık marketten yayıldığı düşünülmüş, kaynağın deniz ürünleri olabileceği ileri sürülmüş, market kapatılmış, ancak son günlerde insandan insana bulaştığı da saptanmıştır'' dedi.

GÜNDEM, 24 Ocak 2020 Cuma, 09:59
Dünya tehdit altında! Virüs, salgın haline geliyor...

Ortaya çıkan bu virüsün corona virüs ailesinden olduğunu ve bu aileden 6 virüsün bilindiğini belirten Özel Medicana Bursa Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Reşit Mıstık, "Yeni tanımlanan bu virüs ailenin 7'ncisi olarak biliniyor. Daha önce ortaya çıkan SARS ve MERS virüslerinin yakın akrabası diyebiliriz. Diğerleri gibi bu salgının da yayılma ihtimali var ancak virüsün nasıl bulaştığının tam olarak ortaya konamamasından dolayı olgu sayılarının ne kadar daha çoğalacağı bilinmemektedir" ifadelerini kullandı.
Prof. Dr. Reşit Mıstık, virüs ile ilgili sözlerine şunları ekledi:
"Son veriler Çin'in Wuhan şehrinden Çin'de birçok eyalete yayıldığı ve 440'tan fazla kişide tespit edildiği ve 17 kişinin hayatını kaybettiği bildirilmiştir. Sayının gittikçe arttığı, aslında bildirilmeyen olgular düşünüldüğünde sayının daha da çok artacağı görülmüştür. Çin dışında Japonya'da bölgeye seyahat eden bir kişide ve Hongkong'ta 2 kişide saptanmıştır. Büyük olasılıkla bulaş yolu solunum sistemidir. Hasta kişilerin öksürme ve aksırması ile veya hasta kişilerin elleriyle etrafa yayılan virüsün solunum yolu ile solunması virüsle temas etmiş ellerle göz akı ve mukozalara teması ile bulaşabildiği düşünülmektedir. Kuluçka süresi sonunda zatürre oluşabildiği ve hastaların bu şekilde kaybedilebildiği düşünülmektedir. Çinli sağlık yetkilileri Wuhan şehrine seyahati ve bu şehirde yaşayanların şehir dışına çıkmamalarını önermektedir. Dünya Sağlık Örgütü sars, domuz gribi ve ebola gibi bu hastalığı da yakın takibe almıştır. Destekleyici tedavi dışında şu anda bilinen bir özgül bir tedavisi yoktur. Aşısı yoktur."

YAŞAM
İnternette günde kaç saat geçiriyoruz? İlginç istatistik!
Türkiye'de insanların internette geçirdikleri süre ile uyku süreleri eşitlendi. Günün 7,5 saatini...
GÜNDEM
Emeklileri yüreğine su serpen açıklama!
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı (SGK), 'Çalışan Eme...
BURSA
Bursa'da pompalı tüfekli dehşet!
Bursa'da bir şahıs, evine gelerek tartıştığı arkadaşını pompalı tüfekle göğsünden vurdu.
BURSA
Bursa'da tek isteği çalışıp ailesine bakabilmek
Bursa'da 8 sene önce kalp ameliyatı olan 30 yaşındaki genç adamı hasta olduğu için kimse işe almı...
BURSASPOR
Koşukavak 81 gün sonra Bursa'ya geliyor!
Bursaspor'un eski teknik direktörü Yalçın Koşukavak, 81 gün sonra Bursa Büyükşehir Belediye Stadı...
BURSA
Bursa'da metro hattı projesinde flaş gelişme!
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından yapılması planlanan "Emek-YHT-Şehir Hastanesi Uza...
Bursa'da kınalı kuzular yola çıktı
Portekiz, Bursa ile iş birliği arayışında
Dev Maraton'nu Başkan Aktaş başlattı!
Erdoğan: "Ruhlarını iblise satanlar..."

En Çok Okunan Haberler