Son Dakika
21 Ekim 2016 Cuma

Dünya onu konuşuyor

Osman Sağırlı’nın Atme kampında çektiği Suriyeli çocuk fotoğrafı sosyal medyayı salladı.

02 Nisan 2015 Perşembe, 12:25
1

Bazı fotoğraflar vardır ki sayfalarca anlatamayacağınızı bir bakışta bütün çıplaklığıyla gözler önüne serer.
Ve yine bazı fotoğraflar vardır ki, simge olup dünya tarihine girer.
“Zorlu coğrafyaların gazetecisi” arkadaşımız Osman Sağırlı, Suriye’de işte böyle bir fotoğrafa imza attı.
Osman, bu yılın ocak ayın başında “sınırın öte yanındaki” durumu izlemek üzere Suriye’ye geçti. Osman Sağırlı’nın dolaştığı yerlerden biri de Atme mülteci kampıydı.

Çamurlara gömülmüş çadırlarda hayatta kalma mücadelesi veren insanların dramı onu üzmüştü. Kampta çektiği fotoğrafları haber toplantımızda gösterirken birisinde durdu. Ellerini kaldırmış bir çocuğun fotoğrafıydı bu… O anın içini çok burktuğunu söyledi. Ertesi gün de havaya kalkan o minik ellerin hikâyesini yazdı gazeteye:

“Yüzü bir anda geriliyor… Alt dudağını dişlerinin arasına sıkıştırıp ellerini yavaşça havaya kaldırıyor… Tek kelime etmeden olduğu yerde öylece kalıyor… Kendisine doğrultulan fotoğraf makinesini silah zanneden çocuğu teselli etmek hiç de kolay olmuyor… Adı Hudea, o henüz 4 yaşında… Hama’daki bombardımanda babasını kaybetmiş. Annesi ve üç kardeşiyle Suriye’nin Türkiye sınırındaki Atme kampına sığınmış.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>