Son Dakika
24 Ocak 2017 Salı

Dünya bu bazilikayı konuşuyor…İşte sebebi

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tüm dünyanın İznik’de bulunan bazilikayı konuştuğunu söyledi.

21 Ocak 2016 Perşembe, 10:10
iznik_bazilika_8080875531

Bazlikada çalışmaların bugüne kadar kar kış demeden 24 saat suyun içinde devam ettiğini ifade eden Başkan Altepe, “İznik başlı başına bir dünya markası. Dünyanın 4 mezhebinin tanıdığı bir bazalika suyun içinde bulundu. Dünya onu konuşuyor. Bir haberi çıktı. Dünyada duymayan kalmadı. Büyükşehir ekipleri yaz kış çalışıyor. Ekipler suyun içinde karda kışta devam ediyor. Orada yapılan haber tüm dünya da duyuluyor. Orası incilin 4’e indirildiği yer. Vatikan’da tariflerde yazılmış yeni okumuşlar. “İznik Gölü’nün kenarında yapıldı, bu toplantı” diye. İncil burada 4’e indirildi. Bizim de bu bazalikayı kullanmamız lazım. Bursa’yı dünya markası yapmak için yapılacak o kadar çok iş var ki. Basit bir düzenlemeyle yapılan bir müze bile Bursa’ya değer katacak. Eskiden yılda bir ay çalışılıyordu. Şimdi kar yağarken bile çalışmalar devam ediyor, hem de suyun içinde çalışılıyor. Demek ki belediye buna daha başka bakıyor. “Ben bunu biran önce kullanayım, insan İznik’e gelmeye başlasın” diye düşünüyor. Bir stadyum yaptık, bir tane maç oynandı. 2 gün boyunca tüm Türkiye konuştu. Şimdi tüm Türkiye bekliyor, Bursaspor bir sonraki oynayacağı maçta stadyum nasıl olacak diye” şeklinde konuştu.
Öte yandan yapılan çalışmalarda İznik Gölü’nün 20 metre açığında keşfedilen su altındaki tarihi bazilikadan para çıktı. İznik Müze Müdürlüğü denetiminde olan ve Prof. Dr. Mustafa Şahin başkanlığında yürütülen bilimsel çalışma sırasında dalgıçlar, su altındaki bazilika zemininde 40 adet bronz sikke buldu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>