Son Dakika
20 Ocak 2017 Cuma

Doğum gününde öldü

Bursa’da kalp yetmezliği rahatsızlığı ile Uludağ Üniversitesi Çocuk Yoğun Bakım ünitesinde tedavi altına alınan Miray Işık, ilk yaş gününde hayata yenik düştü. Minik Miray’ın organları 3 kişiye umut oldu.

22 Ekim 2015 Perşembe, 12:21
miray

Bursa’da kalp yetmezliği sebebiyle Uludağ Üniversitesi Çocuk Yoğun Bakım ünitesine yatırılan Miray Işık, tüm çabalara rağmen kurtarılamadı. 1 yaşına bastığı gün gözlerini yuman Miray Işık’ın organları yıllardır organ bekleyen hastalara ikinci bir hayat şansı oldu. Acılı Mesut ve Şükriye Işık çift,i beyin ölümü gerçekleşen minik kızlarının organlarını, doktorların çağrısı üzerine bağışlama kararı verdi.
Küçük kızın böbrekleri Uludağ Üniversitesi Organ Nakli koordinatörlüğünde Antalya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine, karaciğeri ise İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Hastanesine ambulans helikopter ile gönderildi.
Organ bağışının önemine vurgu yapan Uludağ Üniversitesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ekrem Kaya, “Miray’ın ailesinin verdiği 1 yaşındaki bir çocuğun organlarını bağışlama kararı zor bir karar. Acılı aileye baş sağlığı diliyorum. Fakat sergiledikleri duyarlı davranış içinde tebrik ediyorum. Türkiye’de organ bağışı konusunda ne yazık ki emekleme sürecinde. Fakat Güney Marmara Bölgesi, Avrupa ülkeleri standartlarına ulaşma aşamasında. Türkiye’de organ nakli yüzde 85’i canlı vericiden, yüzde 15’de ise kadavradan gerçekleşiyor. Bu oranlar tersine döndüğü zaman yani kadavralar riskli olamayan kaynaklar tam olarak kullanıldığında dünya ortalamalarını yakalamış olacağız” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>