Son Dakika
25 Ekim 2016 Salı

Doğu hattındaki minibüsler kalkıyor..!

03 Ağustos 2015 Pazartesi, 12:33
dogu-hatti-minibusleri

Olay Gazetesi’nden Seyit Gündoğan’ın haberine göre, Bursaray’ın Doğu etabının ilk bölümü olan Şehreküstü-Arabayatağı hattı devreye girmesinden bu yana gündemde olan ancak o tarihten bu yana hiç adım atılmayan doğu hattı minibüsler için Büyükşehir Belediyesi,  radikal bir karar almaya hazırlanıyor.

İşte o haber

İlk olarak 2002 yılında dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Eroğan Bilenser tarafından, A etabı olarak adlandırılan ve Organize Sanayi’den başlayıp Şehreküstü’nde sona eren 1 No’lu hat ve Küçük Sanayi’den başlayıp yine Şehreküstü’nde sona eren 2 No’lu hat olarak hizmete açılmasıyla Batı hattındaki minibüsler kaldırılmıştı. Bursaray’ın 2008 yılında Şehreküstü’nden Arabayatağı’na kadar uzatılan B etabının tamamlanmasından bu yana da gündemde olan Doğu hattı minibüslerinin kaldırılması sürekli tartışma konusu olmuş ancak somut bir adım atılmamıştı.
UKOME GÜNDEMİNE GİRDİ
Bursaray hattının doğu da Kestel’e kadar uzamasıyla birlikte, Bursaray hattıyla paralel çalışan minibüsler için yeni bir düzenleme yapılma ihtiyacı ortaya çıktı. UKOME’nin geçen hafta gerçekleşen toplantısında BURULAŞ’ın Bursaray’ın Kestel etabının devreye girmesinin ardından bölgedeki bütünleşik bilet sistemiyle hizmet veren toplu taşıma hatlarının ve minibüs-dolmuş gibi alternatif toplu taşıma hatlarının düzenlenmesiyle ilgili talebi gündeme geldi. Söz konusu gündem maddesi detaylı incelenmek üzere alt komisyona havale edildi.
EYLÜL’E YETİŞMESİ PLANLANIYOR
Alt komisyonda incelendikten sonra yapılacak detaylı çalışma neticesinde hayata geçirilecek olan  yeni düzenlemeye göre; minibüslerin Bursaray hattına paralel değil de dikey olarak çalışması planlanıyor. Konuyu en ince ayrıntısına kadar masaya yatıracak olan Büyükşehir, konunun taraflarıyla da bir araya gelerek nihai kararı verecek. Yapımı devam eden yerli vagonların doğu hattında kullanılmaya başlanmasıyla, eylül ayında Kestel-Emek ya da Kestel-Üniversite arasında kesintisiz ulaşımın da sağlanmasıyla birlikte, minibüslerle ilgili düzenlemenin bu tarihe kadar sisteme entegre edilmesi planlanıyor.
İSTASYONLARA DİKEY YOLCU TAŞINACAK
Yeni düzenlemeye göre; minibüsler artık Bursaray hattıyla paralel çalışamayacak. İstasyonlara dikey olarak çalışması planlanan minibüslerin, Uluyol ve Gençosman Kavşağı’ndaki ana durakları da tamamen ortadan kalkacak.
Buna göre; anayoldan tamamen kaldırılacak olan minibüsler mahallelerden Bursaray’ın istasyonlarına yolcu taşıyacak. Henüz belirlenmeyen ve halen tasarı aşamasında olan düzenleme çerçevesinde Bursaray’ın Arabayatağı, Otosansit, Gürsu, Kestel gibi istasyonlarının yanına minibüsler için duraklar yapılacak. Yanında alan bulunmayan Davutdede, Yüksek İhtisas gibi istasyonlarda ise minibüsler için durak olmayacak ve minibüsler bunun gibi noktalarda yolcuyu bırakıp ring yapacak. Hangi istasyonlarda durak olup olmayacağına henüz karar verilmedi. Buna yapılacak detaylı çalışmanın ardından karar verilecek. Düzenleme kapsamında; minibüslerin Ankara Yolu’nun alt ve üst mahallere birbirine bağlayacak dikay hatlarda da çalışması da düşünülüyor. Doğu hattında şu anda Kestel ve Gürsu’yla birlikte 533 minibüs bulunuyor.
KUZEY HATTI DA SİSTEME DAHİL EDİLECEK
Düzenlemeye kuzey hattındaki minibüsler de dahil edildi. Bu hattaki minibüsler ilk etapta kaldırılmayacak ancak Gençosman Kavşağı’ndan bekleme ve dönüşler ortadan kalkacak. Kuzey hattının minibüsleri İpekböceği’nin T2 Terminal hattı yapılana kadar çalışmaya devam edecek ancak Türk Telekom önüne yapılan U dönüşü noktasından bekleme yapmadan yolcu alıp bıraktıktan sonra hemen dönecek. T2 hattı devreye girince bu minibüsler de Yalova Yolu’nda İpekböceği’yle paralel çalışamayacak ve aynı doğu hattındaki gibi sisteme entegre edilecek.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>