“Dizilerde Osmanlı hep yanlış anlatıldı”

13 Aralık 2015 Pazar, 11:16
PROF. DR. AHMET ŞİMŞİRGİL: "DİZİLERDE OSMANLI DEVLETİ BİZE YANLIŞ ANLATILDI"

Tarihçi-yazar Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Osmanlı dönemini yanlış anlatan dizilere tepki gösterdi. Katıldığı bir programda konuşan Şimşirgil, “Öldüğümde beni yakın diyen biri Osmanlı’yı anlamaz” dedi.
Bursa’da Yıldırım Belediyesi’nin düzenlediği “Tarihin Ardından” adlı söyleşiye katılan şair Serdar Tuncer ve tarihçi yazar Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Osmanlı’nın ve padişahların bilinmeyen yönlerini anlattı. Barış Manço Kültür Merkezi’ndeki söyleşiye vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Program Serdar Tuncer’in şiirleriyle başladı. Daha sonra Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Osmanlı Devleti ve padişahların bilinmeyen yönleri hakkında konuşma yaptı. Katılımın yoğun olduğu etkinlikte konuşan Şimşirgil, “Öldüğümde beni yakın diyen biri Osmanlı’yı anlayamaz. Dizilerle Osmanlı bizlere yanlış anlatıldı. Dizilerde tarihin gerçekleri çarpıtılarak veriliyor. Bu diziler kesinlikle gerçeği yansıtmıyor. Bizi tarihimizden kopardılar. İlk olarak hanedanı gözümüzde küçük düşürdüler. Ardından dil devrimi ile bir gecede cahil olduk. Dilini bilmeyen bir toplum geçmişinden kopmaya başladı. Eskiyi tamamen yok ettiler. Milletimiz üzerinde büyük oyunlar oynandı. Her şeyimizi Batı’dan aldık ve kendi öz kültürümüzden koptuk. Kimse Osmanlı’yı anlamaz hale geldi. Günümüzde çekilen dizilerde Osmanlı’yı yanlış bir şekilde tasvir ediyorlar. Padişahları harem tutkunu gibi gösteriyorlar. Oysaki Osmanlı’da hep iki padişah oldu. Biri cihan padişahı, diğeri ise gönül padişahıydı. Padişahlarımızın arkasında hep bir evliya olmuştur. Asıl anlatılması gereken budur” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>