Son Dakika
22 Ocak 2017 Pazar

Devlet gazilere varlığını hissettirmeli…

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünde Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, hükümete Muharip Gaziler’in verilmeyen haklarını hatırlattı.

18 Mart 2016 Cuma, 12:01
GAZİLER

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünde Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, hükümete Muharip Gaziler’in verilmeyen haklarını hatırlattı. Dr. İrgil, “En genci 60 yaşında olan, fiilen harbe katılmış gazilerin en azından Güneydoğu gazilerinin sahip olduğu haklara kavuşması sağlanmalıdır” dedi.
Anayasa’nın 61. maddesinde “Devlet harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle, malul ve gazileri korur ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlar” hükmüne dayanarak Muharip Gazilerin yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesi gerektiğini belirten Dr. İrgil şöyle konuştu:
ŞEREF AYLIĞI SINIFLANDIRILAMAZ
“Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarından harbe fiilen katılanlara Muharip Gazi denmektedir. Kore ve Kıbrıs’ta fiilen görev alarak katılmış olan ve İstiklal Madalyası verilmiş bulunanlara Şeref Aylığı bağlanmıştır. Ancak sosyal güvencesi olanlarla olmayanların aldıkları aylıklar eşit değildir. Adı üstünde, Şeref Aylığı bu, sınıflandırılması mümkün olabilir mi? Bu konuda bir düzenlemeye gidilmesi zaruridir.”
Ayrıca Güneydoğu şehit ve gazilerinin yanı sıra terör mağduru engellilere ve terör sebebiyle hayatını kaybeden sivil vatandaşların yakınlarına istihdam imkanı getirilmişken Muharip Gaziler’in yakınlarına kamuda istihdam hakkı getirilmemesinin adaletsizlik ve haksızlık olduğunu vurgulayan Dr. İrgil, bunun giderilmesi gerektiğini söyledi.
ŞÜKRAN BORCU ÖDENMELİ
Dr. İrgil, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununa tabi olan gazilere faizsiz konut kredisi verilirken Muharip Gazileri’ne aynı olanağın sunulmamasının da üzüntü verici olduğunu belirtti. “En genci 60 yaşında olan Kore ve Kıbrıs gazilerinin en azından ömürlerinin son dönemini kendilerine ait bir yuvada geçirmeleri sağlanabilir” diyen Dr. İrgil şunları söyledi:
“Bizim yaşadığımız topraklar, canını hiç düşünmeden feda eden kahraman insanların topraklarıdır. Böyle bir milletin çocukları olarak, en azından gazilerimize ve onların ailelerine şükran borcumuzu ödeyebilmeliyiz. 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünde Güneydoğu gazilerinin birkaç yakınına istihdam sağlamakla övünmek yeterli değildir. Devlet, varlığını bu ülke için büyük fedakarlıklarda bulunmuş şehitlerimizin yakınlarına, tüm gaziler ve gazi yakınlarına adaletli davranarak hissettirmeli. En azından bu konuda adaletli olmalı.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>