Son Dakika
23 Ekim 2016 Pazar

Deniz uçağı Yunuseli’nden bakın nereye uçacak?

Bursa medyasının duayen yazarı Ahmet Emin Yılmaz, Yunuseli’nin açılmasıyla Ankara seferlerinin küçük uçaklarla başlayacağını yazdı

06 Mayıs 2015 Çarşamba, 12:35
deniz ucagi seabird

Adeta… Yapısal anlamda iki başkentli bir ülkede yaşıyoruz. İstanbul ticaretin ve finansın başkenti. Yanı sıra sanatın, kültürün, turizmin, kısacası eğlencenin de başkenti.
Ankara ise merkezi idarenin, bakanlıkların yerleşik olması nedeniyle önce devletin başkenti. Meclis nedeniyle de siyasetin başkenti.
O bakımdan…
Hem devlet ve hükümetle, hem de siyasetle işi olan herkesin yolu mutlaka Ankara’dan geçiyor. Ticaretle, finansla işi olanlar da İstanbul yoluna çıkıyor.
İstanbul coğrafi yakınlığın yanı sıra son dönemdeki ulaşım projeleri nedeniyle Bursa’ya kapı komşu oldu. Hele deniz köprüsü ulaşımı daha da kolaylaştırdı.
Fakat…
Ankara her bakımdan Bursa’ya çok uzak. Karadan gitmek saatler alıyor. Havayolu bağlantısı sorunlu. Hatta, uçak saatleri ve karşılıklı havaalanı sorunları nedeniyle ekstra zaman kayıpları bile ortaya çıkabiliyor.
O bakımdan…
Kars’tan, Van’dan, Diyarbakır’dan, Hatay’dan, ya da daha uzak yerlerden Ankara’ya 1-1.5 saatte gelinebilirken, Bursa’dan ulaşım 3-4 saatin altına bir türlü inemediği için, “Ankara’ya en uzak kent Bursa” yorumu ortaya çıkıyor.
İşte…
Bursa’yı merkezi idarenin başkenti Ankara’ya en uzak kent haline getiren bu ulaşım olumsuzluğu tablosunu ortadan kaldıracak formülü Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe açıkladı:
“Gemlik Körfezi ile Haliç arasında çalışan ve İstanbul’u yakınlaştıran Burulaş’a ait deniz uçaklarını Ankara hattında da kullanacağız.”
Şu anda…
Denizden denize uçuş yapan Deniz Kuşu uçaklarının karadan karaya, ya da karadan denize de uçabildiklerini anımsatan Altepe şu bilgiyi de verdi:
“Ankara’nın içi sayılabilecek bir noktadaki Etimesgut Havaalanı’na Burulaş’a ait deniz uçaklarımızın inip kalkabilmeleri için Türk Hava Kurumu ile anlaşma sağladık.”
Şu anda…
Uçuş planlamasıyla ilgili çalışmaların yapıldığını kaydeden Altepe müjdeyi verdi:
“20 kişilik Deniz Kuşu uçakları şu anda Gemlik Körfezi ile Haliç arasında uçuş yapıyor. Yakında Yunuseli-Etimesgut havaalanları arasında da yolcu taşımaya başlayacak.”

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>