Denetimsiz teknoloji çocukları olumsuz etkiliyor

Teknoloji akıllıca kullanıldığında inanılmaz bir bilgi ve gelişme kaynağı olduğunu belirten Psikolog Ece Özçırak, fakat denetimsiz ve aşırı kullanıldığında çocukların üzerinde birtakım zararları olduğunu söyledi.

TEKNOLOJİ, 27 Mayıs 2018 Pazar, 12:28
Denetimsiz teknoloji çocukları olumsuz etkiliyor

Teknolojiyi bir eğlence aracı olarak gören çocukların vaktinin çoğunu teknolojik oyunlarla geçirdiğini belirten Medicana Bursa Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Ece Özçırak, "Günümüzde yaşam biçimimizi en çok tamamlayan teknolojidir. İletişim çağının tam ortasında dünyaya gelen çocukların internete bağımlı olmadan dijital dünyaya adapte olmaları en çok üzerinde durulması gereken konulardan biridir. Teknoloji gelişim düzeylerine uygun ve sosyal yaşantılarını engellemeden verimli olarak kullanılabilirse onları daha sağlıklı bir geleceğe taşıyabiliriz'' dedi. 
Teknolojinin çocuklar üzerinde fiziksel ve sosyal olarak bir takım olumsuz yanlarının da olduğunu belirten Özçırak, "Fiziksel etkiler dediğimizde doğrudan sağlığı tehdit eden problemleri ele alabiliriz. Yetişkinler için bile potansiyel olan bu etkiler, gelişmekte olan çocuklar için çok daha büyük risk içerebilir. Gelişmekte olan çocuklar için dört potansiyel fiziksel risk vardır; görme sorunları, duruş ve iskelet sorunları, radyasyon riski, daha az hareketten kaynaklanan fiziksel problemlerdir. Sosyal anlamda ise interneti uzun sürelerle sık sık kullanan çocuklarda içe çekilme, anne-baba ile daha az vakit geçirme isteği, arkadaşlarıyla geçireceği vakti daha çok internete ayırma ve sosyal izolasyona kadar giden bir tablo ortaya çıkabilir. Fiziksel kimliklerini ortaya koymaksızın sohbet odalarında dolaşmanın tehlikesi, ileri yıllarda gerçek sosyal hayattan çekilme davranışları ile kendini gösterebilecektir" diye konuştu. 
Özellikle 0-6 yaş arasının kişilik gelişimi için çok önemli bir dönem olduğunun altını çizen Özçırak, "Çocuğun etrafındaki uyarıcılara yani internet, bilgisayar, tablet, cep telefonuna dikkat edilmelidir. Şiddet içeren oyunlar seçilmemeli, çocuğun oyun saatleri kontrol edilmelidir. Yetişkinlerin katılımı, teknolojiyi kullanan küçük çocuklar için daha etkili bir öğrenme sağlayabilir. Çocuk içeriği görüntülemeden önce bir yetişkin çocukla içeriği hakkında ve özellikle dikkat etmesi gereken ögeler ile ilgili konuşabilir. Bir çocuk içeriği görüntüledikten sonra ebeveyn çocuğun içeriği görüntülerken öğrendiği bir şarkıyı söyleyebilir ve videodaki içeriği dünyaya bağlayarak öğrenmeyi genişleten bir etkinlik oluşturabilir. Dijital medyada gördüğü ve anlayamadığı şeyleri açıklamak çocukların aklındaki soruların cevapsız kalmasının önüne geçer. Teknolojik cihazlar ile yalnız kalmasını önlemeliyiz. Teknolojik cihazların bir ödül-ceza aracı olarak kullanılmaması önemlidir" şeklinde uyarılarda bulundu. 

BURSA
Bursa'da ortalık karıştı!
Bursa'nın İnegöl ilçesinde çocuklarının kavgasına aileler de dahil olunca ortalık karıştı. Komşul...
GÜNDEM
İstanbul Valiliği'nden seçim güvenliği açıklaması!
İstanbul Valiliği, 23 Haziran'da yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimiyle ilgi...
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklama!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Büyükşehir Belediye Baş...
BURSA
Bursa'daki nöbetçi eczaneler (20 Haziran 2019)
Bursa'daki nöbetçi eczaneleri sizin için derledik.
GÜNDEM
Türkiye için tarihi an! Yavuz demir aldı geliyor
Dünya'daki 16 sondaj gemisi arasında bulan Türkiye'nin ikinci sondaj gemisi Yavuz'un, Dilovası'nd...
GÜNDEM
Yolcu minibüsü traktöre çarptı: Yaralılar var...
Edirne'de bir yolcu minibüsü, buğday yüklü traktörün römorklarına arkadan çarptı. Minibüste bulun...
Restoran yanarken birbirlerine girdiler!
Merkez Bankası'ndan yeni karar!
Yeni askerlik yasası ertelendi!
İşte sayılarla Süper Lig

En Çok Okunan Haberler