Son Dakika
17 Ocak 2017 Salı

Davutoğlu’ndan flaş ateşkes açıklaması: Bizi bağlamaz!

Başbakan Davutoğlu, Suriye’de anlaşmaya varılan ateşkesle ilgili, “Türkiye’nin güvenliği söz konusu olduğunda bu ateşkes bizim için bağlayıcı değildir” dedi.

25 Şubat 2016 Perşembe, 11:38
davutoğlu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Borsa İstanbul-Borsa Konya işbirliği imza ve gong töreninde” gazetecilerin sorularını yanıtladı. ABD ileRusya’nın uzlaşmaya vardığı Suriye’de ateşkes anlaşmasıyla ilgili bir soruya yanıt veren Davutoğlu, “Bu ateşkes Suriye’nin içinde savaşan taraflar için söz konusudur. Türkiyeiçin bir tehlike söz konusu olursa Türkiye için ateşkes söz konusu değildir” dedi. Davutoğlu, Ankara saldırısını gerçekleştiren canlı bombanın taziyesine giden HDP milletvekili Tuğba Hezer’in dokunulmazlığının kaldırılabileceği mesajını da verdi, “Parlamento nezdinde gerekli adımları atarız” ifadesini kullandı.

Konya’da konuşan Başbakan Davutoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

“RUSYA HAVA HAREKATINA DEVAM EDERSE ATEŞKESİN ANLAMI KALMAZ”

“Sağlanan ateşkesle bir tarafta rejim, Rusya, İran, Hizbullah gibi taraflara herhangi bir muhalefetten gelen saldırı durdurulmuş oluyor. Tamam, bu Özgür Suriye Ordusu’nun ılımlı muhalefetin üzerinde bir sorumluluk. Ama onların muhalefete yönelik saldırılarında ise DEAŞ ve Nusra deniyor bu da doğru. Ama zaten Rusya son 5 ayda sürdürdüğü bombardımanı ılımlı muhalefete karşı yapıyor, Nusra’ya karşı yapıyorum diyor. Bayırbucağı bombalıyor, Bayırbucak’ta tek bir DEAŞ yok tek bir Nusra yok orası Türkmen bölgesidir. DEAŞ, Nusra bahane esas itibariyle sivillere saldırıyor. Rusya sorumsuzca bir argümanla hava harekatına devam ederse ateşkesin bir anlamı kalmaz.”

 “BU ATEŞKES BİZİM İÇİN BAĞLAYICI DEĞİL”

“Bizim için YPG, aynı DEAŞ ve El Nusra gibi bir terör örgütüdür” diyen Davutoğlu ateşkeste YPG’ye böyle bir terör atfı olmadığını söyledi. Davutoğlu “Ama şu bilinsin ki; bu ateşkes Suriye için geçerli bir ateşkestir, Suriye içerisinde çatışan taraflar için.Türkiye’ye herhangi bir taraf tehdit teşkil ettiğinde, Türkiye’nin güvenliği söz konusu olduğunda bu ateşkes bizim için bağlayıcı değildir.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>