Çocuklarda fıtık kısırlığa yol açıyor!

Çocuk Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Dilek Polat, fıtığın kısırlığa yol açabildiğini söyledi.

SAĞLIK, 04 Ekim 2017 Çarşamba, 09:38
Çocuklarda fıtık kısırlığa yol açıyor!

VM Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk Cerrahi Kliniği'nden Opr. Dr. Dilek Polat, çocuklarda fıtık konusu ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Çocuk Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Dilek Polat, çocuklarda oluşan kasık fıtığının hem tip hem de onarım tekniği olarak yetişkinlerden farklılık gösterdiğini belirterek, "Her 100 erkek çocuğundan yaklaşık 3 ünde kasık fıtığı gelişir. Fıtık, karın içi organ ve dokularının karın duvarındaki zayıf bir bölgeden dışarı çıkması olarak tanımlanır. Bebek anne karnında gelişirken karın içini döşeyen zardan eldiven parmağı gibi bir çıkıntı kasık kanalından dışarı uzanır. Bu açıklıktan aşağı karın içi sıvısının sızması sonucunda da kasık bölgesinde bir şişlik oluşur. Fıtık, çocuklarda önceleri kasıkta beliren ve kaybolan bir şişlik olarak dikkati çeker. Ağlama, ıkınma ya da öksürük gibi karın içi basıncını arttıran durumlarda şişlik daha belirgin hale gelir. Çocuklarda kasık fıtığının nedeni gelişimsel bir artık olduğu için kendiliğinden iyileşme olasılığı yoktur. Kordon kisti veya hidrosel biçimindeki artıklar da kasık fıtığına dönüşebilir" dedi.

Çocuklarda göbek fıtığı
Dr. Dilek Polat şöyle devam etti: "Anne karnındaki cenin, göbekten çıkarak, anneye uzanan damarlar ile yaşamını sürdürür. Doğumdan bir süre sonra düşen göbek kordonu içinde yer alan bu damarların geçebilmesi için, karın duvarında bir açıklık vardır. Birçok yeni doğan bebekte bu açıklıktan karın içi organlar dışarı çıkarak, göbekte bir şişlik oluşturur. Bu durum umblikal herni (göbek fıtığı) olarak anılır. Dışarıdaki şişlik zamanla büyüse bile, fıtık, karın duvarının gelişimi ile kendiliğinden iyileşebilir. Eğer çocuk acil şartlar olmadan tespit edildikten hemen sonra uygun şartlarda ameliyata alınırsa bu ameliyat zor bir ameliyat değildir. Biz hastanemizde bu ameliyatı 'günübirlik cerrahi' olarak uygulamaktayız. Hastaların önemli bir bölümü ameliyattan 2-3 saat kadar sonra evlerine gidebilir ve hastanede yatmaları hiç gerekmeyebilir."
Erkek bebeklerde olduğu gibi, kız çocuklarında da fıtığın olabildiğini belirten Dr. Dilek Polat, "Çünkü kız çocuklarında da benzer kasık kanalı bulunmaktadır. Fakat kızlarda kasık fıtığına daha az rastlanmaktadır. Kız çocuklarında dışa fırlayan genellikle bağırsak değil yumurtalık olur. Anneler çocuklarının kasıklarında bulunan bu şişliği genellikle fark ederler. Bu nedenle tedavisi daha kısa sürede yapılabilir" diye konuştu.
Fıtığın en kısa sürede tedavi edilmesi gerektiğini vurgulayan Polat, "İhmal edildiği zaman bu durum fıtık boğulmasına sebep olabilir. Böyle bir sorun oluşması halinde, birkaç saat içinde hastaya müdahale edilmediği takdirde, sıkışmış olan organlarda beslenme bozukluğu meydana gelir ve çürüme oluşmaya başlar. Geç kalınırsa hasta için hayati tehlike haline gelir. Hemen müdahale edilerek, çürük olan organ bölümleri çıkartılmalıdır. Çocuklardaki fıtık ve hidrosel sorunlarında kısırlık sorunu yaşanabilir. Özellikle tedavinin gecikmesi halinde, sıkışan ve boğulan fıtık, çocuğun testislerini bozabilir, çocuk cerrahisine uygun şekilde operasyon gerçekleştirilmelidir" şeklinde konuştu.

BURSA
Bursa'da yola çıkacaklar dikkat! İptal oldu...
Bursa Deniz Otobüslerinin (BUDO) ve İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) seferlerinden bazıları olumsu...
BURSASPOR
Timsah yeni transferini açıkladı!
Bursaspor, yeni transferi Abdullahi Shehu'yu açıkladı.
GÜNDEM
Havacılıkta uluslararası başarı!
Türkiye, 2017'de açılan yeni rotalarla uçuş ağını en fazla geliştiren ülke ve havalimanı sıralama...
GÜNDEM
Afrin'den kahreden haber
Zeytin Dalı Harekatı'nda Uzman Çavuş Mehmet Muratdağı şehit oldu.
BURSA
Eski emniyet müdürüne mahkeme başkanından sert uyarı!
Eski İl Emniyet Müdürü Kahya, eski İl Milli Eğitim Müdürü Gülsar ve eski Vergi Dairesi Başkanı Sa...
BURSASPOR
İşte Bursaspor'un yeni transferi!
Abdullahi Shehu, Bursaspor ile sözleşme imzalamak için Bursa'ya geldi.
Rolleri uğruna inanılmaz değişen oyuncular
İşte dünyanın en uzun boylu kedisi
Çocuk oyuncuların şimdiki hallerini görünce çok şaşıracaksınız
Kendilerin her yere sığma çabaları sonucu oluşan sevimli fotoğraflar

En Çok Okunan Haberler