Son Dakika
27 Ekim 2016 Perşembe

Çocuklar şimdi daha sık hasta olacak

Uzmanlar, okulların açılmasıyla birlikte solunum yollarına yerleşen virüslerin yol açtığı enfeksiyonlarda artış görüldüğünü söyledi.

30 Eylül 2015 Çarşamba, 13:09
öğrenci okul

Acıbadem Bursa Hastanesi çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları, okul döneminde sık görülen hastalıklar ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi. Çocukların ilkokula başlarken mutlaka bir kontrolden geçmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar, “İlkokula başlarken kontroller önemli. Çünkü çocuk okuma-yazma öğrenmeye başlıyor. O dönemde bütün fonksiyonlarının iyi olması gerekiyor. Mutlaka kan tahlili yapıyoruz. Anemisi var mı diye bakıyoruz. Çünkü anemisi varsa çocuğun öğrenme kabiliyeti düşüyor. Görme bozukluğu varsa tahtayı göremiyor. Eğer çocuğun işitmesi ile ilgili en ufak bir şüphe varsa mutlaka kulak burun boğaz uzmanı tarafından muayene edilerek işitme testlerinin yapılması gerekiyor” dedi.
Belirli bir yaşa kadar çocuğun tuvalet eğitiminde annesinin yanında olduğunu anlatan uzmanlar, “Ama anaokulu ya da ilkokula gittiğinde yanında biri olmuyor ve kendi temizliğini yapması gerekiyor. Tuvalet temizliği konusunda çocuklar çok becerikli olamıyor. Bu yüzden idrar yolu enfeksiyonları görülüyor. Toplu yaşanılan alanlarda, toplu kullanılan tuvaletlerde el yıkanmasına da dikkat edilmezse paraziter hastalıklar görülebiliyor. Üst solunum yolu hastalıkları da sıklıkla karşımıza çıkıyor. Anaokuluna ve ilkokula ilk başlanılan senede özellikle çok sık görülüyor. Çünkü okula gitmeden önce çocuk steril bir ortamda yaşıyor. Okula gittiğinde ise kalabalık bir ortama giriyor. Üst solunum yolu hastalıkları damlacık enfeksiyonuyla bulaştığı için biri öksürdüğünde hepsine geçebiliyor” şeklinde konuştu.
Uzmanlar, çocukların kreş ya da ilkokul öncesi döneme kadar aşılarının yapılması gerektiğini söyledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>