Çocuğunuzu başkasıyla kıyaslamayın!

2017-2018 eğitim öğretim yılının başlamasına az bir zaman kala uzmanlar ebeveynleri uyardı.

SAĞLIK, 10 Eylül 2017 Pazar, 13:17
Çocuğunuzu başkasıyla kıyaslamayın!

Okula yeni başlayacak olan öğrencilere ailelerin nasıl davranması gerektiği konusunda bilgiler veren Dr. Fevzi Özgönül, okul ve derslerin minik öğrencilere onlara nasıl sevdirileceği ve bununla ilgili anne babayı düşen görevler hakkında bilgi verdi. 18 milyon öğrenci için ders zili çalacağını ve 900 bin öğretmenin de ders başı yapacağını dile getiren uzmanlar, okulun ilk günü telaş yapmamak, okula birlikte gidip gelmek, okula alışamadıysa diğer akranlarıyla kıyaslamamak gibi 7 öneriyle çocuğunuzun okula daha hızlı alışmasının sağlanabileceğini belirtti.
Okula yeni başlayan çocukların artık belli bir sorumluluğa sahip olacağını belirten Dr. Fevzi Özgönül, çocukları karşılaşacakları bocalamadan kurtarmak, okuluna, yeni arkadaşlarına, yeni öğretmenine ve derslerine alıştırmak için yapılabilecekleri 7 madde halinde açıkladı.

İşte çocukları okula alıştırmanın 7 yolu 
Dr. Fevzi Özgönül, şu önerilerde bulundu: 
"Sabah hazırlığı: Çocuğunuzun üstünü giymesine, hazırlanmasına mutlaka yardımcı olun. Kesinlikle kahvaltı yaptırın, sağlıklı olan yiyeceklerden yemesini sağlayın.
Bugün sıradan bir gün: Okulun ilk günü ebeveynler genel olarak telaşlanıp ne yapacağını bilemez. Bugünü herhangi bir sıradan günmüş gibi kabul edin ve ona göre davranın. İlk gün destek olmak amacı ile farklı davranmaya çalışmayın.
Mutlaka birlikte olun: Bazen ebeveynler yüzme öğretmek için çocuğunu denize atarak bunu kendi başına başarmasını beklerler, fakat alışması için onu yalnız bırakmak yerine ilk gün mutlaka çocuğunuzun yanında olmanız, okula birlikte gitmeniz ve okuldan birlikte dönmeniz ona güven verecektir. Ders aralarında da sizi görmesi, kaygılı halinden kurtulmasını sağlayacaktır. Fakat bunu uzun süre devam ettirmeyin. Herkesin bir sorumluluğu olduğunu anlamasını sağlayın."

"Kıyaslama yapmayın" 
Çocukları başkalarıyla kıyaslamanın doğru bir hareket olmadığını söyleyen Özgönül, şöyle devam etti:
"Destek olduğunuzu belirten cümleler kullanın: Çocuğunuza kullandığınız kelimeler çok önemli. Kaygısını arttıracak cümlelerden kaçının. Ona "Korkma", "Ben buradayım" gibi cümleler kurmayın. Sizin çocuğunuza "korkma" demeniz, onda "okul acaba korkulacak bir yer mi?" algısı oluşturabilir.
Okula hala adapte olamadıysa: Çocuğunuz birkaç gün geçmesine rağmen okula adapte olmakta zorlanıyorsa, hala sizi istiyorsa mutlaka öğretmeninden veya okulun rehberlik bölümünden yardım isteyin. Bu sizin işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Fakat çocuğunuzu sakın başka arkadaşları ile kıyaslamayın. "Arkadaşın Mehmet hiç senin gibi ağlamıyor, Ahmet okulu çok seviyor" yaklaşımlarında bulunmayın."

"Öğretmenle iletişim halinde olun" 
Dr. Fevzi Özgönül şu ifadeleri kullandı: 
"Okula gitmek istemiyorsa: Eğer çocuğunuz okula gitmek istemiyorsa önce öğretmeni ile görüşüp okulu neden sevmediğini anlamaya çalışın. Öğretmeni ile problemi çözemezseniz mutlaka bir doktordan yardım alın. Bu hem çocuğunuza, hem de sizin bu süreci kolay atlatmanıza oldukça fayda sağlayacaktır.
Okul ve öğretmeniyle mutlaka iletişim içerisinde olun: Okulun ilk gününden itibaren çocuğunuzun öğretmeni ile iletişim içerisinde olmanız, siz yokken neler yaptığı, nasıl davrandığı hakkında bilgi sahibi olmanız çocuğunuzun başarılı bir eğitim hayatı olmasına katkı sağlayacaktır."

BURSA
Gemlik körfezi artık kirlenmeyecek!
Büyükşehir Belediyesi tarafından 38 milyon TL harcanarak yaptırılan Kurşunlu Atık Su Arıtma Tesis...
DÜNYA
Trump, Kral Selman ile görüştü!
ABD Başkanı Donald Trump Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz ile telefonda görüştüğünü açı...
BURSA
Bursa'daki nöbetçi eczaneler (15 Ekim 2018)
Bursa'daki nöbetçi eczaneleri sizin için derledik.
GÜNDEM
Hakkari'de çok sayıda patlayıcı ele geçirildi
Hakkari il merkezi ile Çukurca ilçesinde polis ekiplerince yapılan operasyonda çok sayıda mühimma...
GÜNDEM
Arda Turan'a 12.5 yıl hapis!
Ünlü futbolcu Arda Turan hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "genel güvenliği te...
BURSA
Uludağ'ın 4 noktasına Endemik Park
Osmangazi Belediyesi, Uludağ'daki endemik bitki türlerinin korunup yaşatılması maksadıyla hayata ...