Cebel’de 19 Mayıs 1989 direnişi anıldı

Bulgaristan Türklerinin baş kaldırışının timsali anıldı.

20 Mayıs 2016 Cuma, 01:26
CEBEL’DE 19 MAYIS 1989 DİRENİŞİ ANILDI

Bulgaristan’ın Cebel ilçesinde 19 Mayıs 1989 direnişinin 27 yılı anıldı.
1984-1989 döneminde komünist Jivkov rejimi tarafından yapılan baskı ve zulümlere karşı Bulgaristan Türklerinin baş kaldırışının timsali olan 19 Mayıs 1989 Cebel direnişi anıldı. Anma törenlerine Bulgaristan Türkerinin siyasi temsilcilisi DOST Partisi Genel Başkanı Lütvi Mestan ve milletvekilleri, Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, AK Parti Yıldırım İlçe Başkanı Hüdayi Yazıcı, sivil toplum kuruluşların temsilcileri ve binlerce soydaş katıldı. Burada yaptığı konuşmada Cebel’in dünya tarihinin seyrinin değiştiği bir belde olduğunu söyleyen Edebali, “Burada soydaşlarımızın isimlerini, dillerini ve dinlerini korumak için gösterdikleri direniş, totaliter demir perde ülkeleri için adeta sonun başlangıcı olmuştur. Diğer bir ifade ile Berlin Duvarı’nın yıkılmasına giden süreç Cebel’de başlamıştır. Cebel direnişin dirilişe dönüştüğü bir beldedir. Bundan dolayı burada soydaşlarımızın başlattığı mücadele kendileri için olduğu kadar demokrasi ve insanlık için de çok büyük öneme sahiptir. Bugün bir taraftan o günleri yad edip, bunu gerçekleştirenleri rahmet ve minnetle anarken, soydaşlarımızın Özgürlük Günü’nü de kutluyoruz” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’ye Cebel’e sağladığı destek ve yardımlarından dolayı teşekkür plaketi takdim edildi.

CEBEL’DE 19 MAYIS 1989 DİRENİŞİ ANILDI

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>