Son Dakika
23 Ocak 2017 Pazartesi

Cazın kalbi Nilüfer’de atmaya başladı

Nilüfer Belediyesinin düzenlediği Uluslararası Nilüfer Caz Tatili Festivali, cazın duayeni Emin Fındıkoğlu’nun verdiği konserle başladı.

30 Ocak 2016 Cumartesi, 10:54
nilüfer bando 1

24 günde 24 performansın gerçekleşeceği festivalde cazın usta isimleri müzik tutkunları ile buluşacak. Halkı, kültür sanatın her dalıyla buluşturma hedefiyle sayısız etkinlik düzenleyen Nilüfer Belediyesi, Bursa’da bu alanda yine bir ilke imza atıyor. Caz müziğinin sevilen isimlerinin halkla buluşacağı Uluslararası Nilüfer Caz Tatili Festivali, Nâzım Hikmet Kültürevinde düzenlenen görkemli bir açılışla başladı. Açılışa katılan caz tutkunları, Nâzım Hikmet Kültürevi’nin girişindeki basamakları çıkarken sürprizle karşılaştı. Piyano tuşları ile döşenen basamaklardan çıkan nota karşısında konuklar hem şaşırdı hem de eğlendi.

FESTİVAL KENTİMİZE İYİ BİR ŞEY KATACAK
Festivalin açılışına Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de katıldı. Açılış konuşmasını yapan Bozbey, Nilüfer’de ilk kez düzenlenen festival ile sokakların müziği olan cazı, kentin dört bir yanına taşıyacaklarını belirterek şunları söyledi: “İnanıyorum ki, mavi notalarıyla kentimize ‘iyi bir şey’ daha katacak olan bu festival, evrensel duruşuyla yine sanatseverlerden tam not alacak. Festivalimizin açılışını, caz müziğinin Türkiye’deki duayeni, büyük isim Emin Fındıkoğlu ile yapıyoruz. Geçen Eylül ayında gerçekleştirdiğimiz ve Türkiye’de ilk kez bağışla girilen Nilüfer Müzik Festivaline imza atan Nilüfer Belediyesi, artık kültür sanattaki iddiasını, ulusal ve uluslararası platformlara taşıyarak yerelden evrensele bir duruş sergiliyor. Uluslararası Nilüfer Caz Tatili Festivali, tam da bu duruşun yansımasıdır.”
Cazın sihirbazlarının Nilüfer’de sahne alacağını vurgulayan Bozbey, “Tüm sanatseverlere gösterdikleri bu büyük ilgi için, kültür sanat kenti Nilüfer’i bugünlere getirdikleri için yürek dolusu teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Usta müzisyen ve besteci Emin Fındıkoğlu da, festivalin iyi müzisyenleri ağırlayacağını belirterek şöyle konuştu: “Geniş bir yelpazenin içinden örnekler müzikseverlere şölen sunacak. Bu festival için Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve ekibine teşekkür ederim.”
Konuşmaların ardından Türkiye’nin sayılı üstatları arasında gösterilen Emin Fındıkoğlu festivalin ilk konserini verdi. Fındıkoğlu, Meltem Ünel ve Volkan Topakoğlu ile birlikte konuklara keyifli anlar yaşattı.

24 GÜNDE 24 PERFORMANS
Uluslararası Nilüfer Caz Tatili Festivalinde Türkiye ve dünya starları halkla buluşacak. 24 gün sürecek festivalde 24 performansın yanı sıra söyleşi, panel ve atölyeler düzenlenecek. Emin Fındıkoğlu’nun görkemli konseriyle başlayan festivalde 30 Ocak Cumartesi günü caz meraklılarını iki konser bekliyor. Ferit Odman Quartet saat 18.00’de, yine aynı gün hikaye anlatıcısı olarak nitelendirilen ünlü piyanist Ayşe Tütüncü ve Emre Karabulut dörtlüsü saat 20.00’de Nâzım Hikmet Kültürevi’de caz tutkunlarının karşısına çıkacak.
31 Ocak Pazar günü saat 14.00’de “Kadın Caz ve Müzik” konulu panel Sevin Okyay moderatörlüğünde gerçekleşecek. 31 Ocak’ta Önder Focan&Şallıel Bros saat 17.00’de, Şenay Lambaoğlu saat 18.30’da, Elif Çağlar Quartet saat 20.00’de Nâzım Hikmet Kültürevi’nde konser verecek.
21 Şubat’a kadar devam edecek olan festival, İbrahim Maalouf, Tomatito, Birsen Tezer, Kerem Görsev, Jülide Özçelik, Karsu Dönmez, Barış Demirel gibi isimleri Nilüfer’e taşıyacak.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>