Son Dakika
24 Ocak 2017 Salı

Camiler büyükşehirle sosyal alan oluyor…

Bursa Büyükşehir Belediyesi, kentte yer alan cami alanlarını çay ocağı ve kütüphanelerle donatarak halkın faydalanabileceği birer sosyal mekan haline getiriyor.

22 Ekim 2015 Perşembe, 12:33
akçalar

Nilüfer ilçesindeki Akçalar Camii’ne Büyükşehir Belediyesi tarafından kazandırılan sosyal tesisler, park ve spor alanları Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe tarafından hizmete alındı. Akçalar Camii bahçesinde düzenlenen ve mahalle halkının büyük ilgi gösterdiği açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’nın her türlü problemiyle ilgilenmeye devam ettiğini bildirdi. Nereden gelirse gelsin, hangi alanla ilgili olursa olsun her türlü sıkıntıyı çözmeyi görev bildiklerini, bu uğurda kaynakları seferber ettiklerini belirten Başkan Altepe, camilerin de bu çerçevede ele alındığını ifade etti. Cami kelimesinin toplanma manasına geldiğini, camilerin ibadet alanları olma dışında birer toplanma mekanı olduğunu vurgulayan Başkan Altepe, “Buraları sadece namaz kılma mekanı değil. Akçalar bölgesinin, halkın toplanacağı, her türlü derdini konuşabileceği, buluşup istişare edebileceği, Kur’an-ı Kerim gibi eğitimleri alabileceği birer güzel mekan. Burası da bu kapsamda ele alındı. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.
Açılış töreninde Akçalar Mahalle Muhtarı Mehmet Ali Keser ile Akçalar Cami Derneği Başkanı Emir Ali Karayol da birer selamlama konuşması gerçekleştirerek cami çevresinin düzenlenmesi konusunda gösterdiği hassasiyet nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti. Açılış töreninin ardından Mahalle Muhtarı Keser, verdiği desteklerden dolayı Başkan Altepe’ye plaket takdim etti. Başkan Altepe, harçlığından biriktirdiği paralarla cami yapımına destek olan Fatma Zehra Yakışan isimli kız çocuğuna hediyeler takdim etti. Başkan Altepe, caminin açılışını yine Fatma Zehra Yakışan ve protokol üyeleriyle yaptı.
Akçalar Camii çevre düzenlemeleri kapsamında bahçe duvarları inşa edildi. Toplam kullanım alanı 9 bin metrekare olan bahçe içerisinde, 2 bin 200 metrekare parke, 550 metrekare yürüyüş yolu, 97 metrekare spor aletleri alanı ve 95 metrekare çocuk oyun alanı konuşlandırıldı. Bahçenin ağaçlandırılması, çim ekimi ve bitkilendirilmesi, aydınlatması ve otomatik sulama sistemi de tesis edildi. Ayrıca oturma bankları, piknik masaları yerleştirilerek, çay ocağı binası inşa edildi. Şadırvanın üzeri kapatılarak, cami ve çevresi bölgeye yakışır hale getirildi. Çalışmalar yaklaşık 650 bin liraya mal oldu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>