Son Dakika
19 Şubat 2017 Pazar

Bursa’ya yeni metro hattı geliyor..!

Yıldırım metro hattı 2017’de start alacak…

20 Kasım 2016 Pazar, 14:13
YILDIRIM METROSU 2017'DE START ALACAK ANKARA DESTEK VERİRSE BURSA'DA YENİ METRO HATTI İNŞA EDİLECEK YILDIRIM'DA YER ALTINDAN GİDECEK 9 KİLOMETRELİK METRO HATTININ 600 MİLYON LİRAYA MAL OLMASI BEKLENİRKEN, ANKARA'DAN MALİ DESTEK BEKLEYEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÖNÜMÜZDEKİ YIL İNŞAATI BAŞLATMAYI HEDEFLİYOR BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE: "ANKARA'NIN DESTEĞİNİ ALARAK YILDIRIM METROSUNU YER ALTINDA BİR AN ÖNCE BAŞLATMAMIZ LAZIM"

Yolları, kavşakları, yeni stadı ve tarihi eser restorasyonlarını kendi bütçesiyle yapan Bursa Büyükşehir Belediyesi, kentin önemli arterlerine inşa etmeyi düşündüğü yeni metrolar için Ankara’nın desteğini bekliyor. Yıldırım’da 9 kilometrelik hatta 600 milyon liraya mal olacak metronun inşaatına 2017’de başlamak istediklerini kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya’ya destek veriliyor. Biz de metrolar için Ankara’dan yüzde 50 destek istiyoruz” dedi.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yıldırım ve devamında Osmangazi ve Nilüfer’e uzanacak raylı sistem çalışmalarında kaynak sıkıntısı olduğunu, bu çalışmalara bir an önce başlamak için de Ankara’dan destek beklediklerini ifade etti.
Gökdere’den başlayarak Beyazıt Caddesi, Davutkadı, Tayyareci Mehmet Ali Caddesi Baruthane, Değirmenlikızık, Tezok, Siteler, Şevket Yılmaz Hastanesi ve Mimar Sinan Bursaray istasyonuna bağlanacak 9 kilometrelik yeraltından gidecek metro hattına 2017 yılında start vermek istediklerini vurgulayan Başkan Altepe, “Daha önceki projelerimizde Şevket Yılmaz Hastanesi’ne gidiyordu. Bunu Mimar Sinan Bursaray istasyonuna bağladık. Yıldırım’ın yeni metrosuyla ilgili çalışma ve projeler sürüyor. Ankara ile görüşme içindeyiz. Bir yandan projeler yapılırken bir an önce de başlatılması yolunda Ankara’nın desteğini almamız lazım. Bakanımız, milletvekillerimiz alternatif çalışma yapıyor. Yarı bedeli Ankara’dan desteklenmesini talep ediyoruz. 2017 içinde faaliyete başlayalım istiyoruz. Destek olursa daha sonraki metro adımları, yapacağımız yer altı yatırımları ve diğer hatlarımız hızlı şekilde gerçekleşir” diye konuştu.YILDIRIM METROSU 2017'DE START ALACAK ANKARA DESTEK VERİRSE BURSA'DA YENİ METRO HATTI İNŞA EDİLECEK YILDIRIM'DA YER ALTINDAN GİDECEK 9 KİLOMETRELİK METRO HATTININ 600 MİLYON LİRAYA MAL OLMASI BEKLENİRKEN, ANKARA'DAN MALİ DESTEK BEKLEYEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÖNÜMÜZDEKİ YIL İNŞAATI BAŞLATMAYI HEDEFLİYOR BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE: "ANKARA'NIN DESTEĞİNİ ALARAK YILDIRIM METROSUNU YER ALTINDA BİR AN ÖNCE BAŞLATMAMIZ LAZIM"
Yıldırım metrosunun 600 milyon liraya mal olacağını anlatan Başkan Altepe, “Herşey bizim üzerimizde. Biz yine de çözmeye uğraşıyoruz. Hiç bir yatırımı aksatmamak istiyoruz. Ancak diğer yandan da yeni metro hatlarını başlatmaya çalışıyoruz. Hükümet bazı konularda İstanbul, Ankara, biraz İzmir ve Antalya’ya destek veriyor. Biz de yeni ulaşım yatırımlarımız için destek istedik” şeklinde konuştu.
Başkan Altepe, Yıldırım’ın hayata geçirilmesinin ardından Osmangazi’de Çekirge bağlantılı yeni bir metro ve daha sonrasında Nilüfer’de yeni bir metro hattının planlandığını sözlerine ekledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>