Son Dakika
27 Ekim 2016 Perşembe

Türkiye’ye örnek olacak bir tesis

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Akışkan Yataklı Çamur Yakma ve Enerji Elde Etme Tesisi’nin Türkiye’ye örnek olacağını söyledi.

30 Nisan 2015 Perşembe, 12:10


Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bursa’da Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Akışkan Yataklı Çamur Yakma ve Enerji Elde Etme Tesisi’nin temel atma törenine katıldı. BUSKİ Doğu Atıksu Arıtma Tesisleri’nde gerçekleştirilen törene Bakan Müezzinoğlu’nun yanı sıra Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, AK Parti Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun, milletvekili adayları, belediye başkanları ile bürokratlar katıldı.

Törende konuşan Bakan Müezzinoğlu, çevre için bu tür tesislere ihtiyaç olduğunu belirterek, “Biz Sağlık Bakanlığı olarak sağlıklı birey, sağlıklı toplum diyoruz. Sağlıklı çevre de bunların diğer ayağı. Bu anlamda hızla kentleşen ülkemizde şehir nüfuslarının hızla artması, Bursa gibi tarımın, sanayinin iç içe yürüdüğü zamanda çevre ile mücadele edecek tesislere ihtiyaç var. Bir yandan üreten olurken diğer yandan atıkların yakılması ile ilgili tesislerin açılması çok önemli. 68 milyon liraya mal olan bu proje, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 400 milyar gibi bir rakamı çevreye yatırıyor olmasından dolayı tebrik ediyorum” dedi.

 

“ATIK KOKULARI ŞEHİRİN GÜZELLİKLERİNİ YOK EDİYOR”

Şehirlerde kokunun tüm güzellikleri yok ettiğine dikkat çeken Müezzinoğlu, “Önümüzdeki dönemde dünyaya örnek olacak projeleri bu anlamda birlikte gösterebilmek, projelerin yanında olmak, inşallah birlikte başaracağımız alanlar olacak. Projenin diğer milli ayağı yerli yatırımın merkeze alınması, bütün sistemin teknolojinin yerli üretimle yapılması, alkışı gerektiren bir olaydır. Bu tesis Türkiye’de diğer şehirlere de örnek olacak bir tesis. Bursa, çevre dostu, çevreyi zenginleştirerek dağa temiz bir Bursa’nın bu vizyonu daha da ilerilere taşınacaktır. Bu konuda bizler de desteklerimizi sürdüreceğiz. Hareket alanlar, spor alanları, bisiklet yolları, şehirle doğayı buluşturan projelerle inşallah daha temiz bir Bursa oluşacak. Haliç, İstanbul’u kokan bir şehir haline getirdi. Etraf ne kadar yeşil olursa olsun, bu kokuyla bütün güzellikleri bozuyorsunuz: Bursa bu anlamda çevre dostu tabirini güçlendirecek bu tesisin en kısa zamanda faaliyete geçmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

Bursa Valisi Münir Karaloğlu da, “Türkiye’de çevre yatırım denilince ilk akla arıtma tesisi akla gelir. Ama arıtma tesisi yeterli değildir. Arıtma tesisi ile sıvı haldeki atığı katığa dönüştürüp bırakıyorsunuz. Arıtma tesisi olan şehirlerde vatandaşın en büyük şikayeti kokudur. Çamur yakma tesisi atıkları bertaraf edecek. Artık Nilüfer çayı bu tesis ile temiz akacak” ifadelerini kullandı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise, temiz bir çevre için önemli bir adım atıklarını belirterek, “Türkiye’de örnek olacak bir tesis. Akışkan Yataklı Çamur Yakma ve Enerji Elde Etme Tesisi’nin bugün temel atma törenini gerçekleştiriyoruz. Sağlıklı bir kent ve sağlıklı bir tolum için bun yatırımlarımızı yapıyoruz. Bu yatırımlarda en önemlisi de çevre. Bursa genelinde derelerimizin temiz akması en önemli amacımız. Bursa’yı kirletenlerle topyekün mücadele ediyoruz. Bu bölgede üretim yapanların çevreye zarar vermemesi önemli. Artık tüm üretim yapan fabrikalar denetleniyor. Sanayi bölgelerine de giriyoruz. Artık bu işleri belediye olarak üzerimize aldık ve çalışmalarımızı tüm hızıyla devam ettiriyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Müezzinoğlu ve protokol üyeleri, Akışkan Yataklı Çamur Yakma ve Enerji Elde Etme Tesisi’nin startını verdi.

Bu arada Bakan Müezzinoğlu, Hünkar Köşkü’nde medya temsilcileri ve köşe yazarlarıyla kahvaltıda bir araya gelerek sohbet etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>