Son Dakika
17 Ocak 2017 Salı

Bursa’ya hızlı tren ne zaman gelecek?

Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil hızlı tren projesinin peşini bırakmıyor. Daha önce bir kez genel kurulda, bir kez de Plan Bütçe Komisyonu’nda konuyu dile getiren, geçen hafta yazılı soru önergesi veren Dr. İrgil önceki gün de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde Bakan’a bir kez daha trenin akıbetini sordu.

01 Mart 2016 Salı, 15:32
hızlı tren

Sosyal medya hesabından yayınladığı ‘Şubat 2016 Seçmene Aylık Rapor’unda Bakan Binali Yıldırım’a yönelttiği sorunun ve Bakan’ın yanıtının tutanak metnini açıklayan Dr. İrgil; “Öyle görünüyor ki Bursalı hızlı trene binmek için daha bekleyecek” yorumunu yaptı.

Dr. İrgil’in ‘Seçmene Aylık Raporu’nda yayınladığı tutanaklara yansıyan sorusu ve Bakan’ın yanıtı şöyle:

CEYHUN İRGİL (Bursa) – Sayın Bakan, hızlı tren müjdesi verilen kentlerden biri olan Bursa’dan bu soruyu soruyorum: Bursa’ya üç yıl önce Bakanlığınız ve sizler gelip “Hızlı tren için müjde veriyoruz, seneye buradayız” demiştiniz. Biz gittik, tabelanın önünde bekledik, ne tren geldi ne siz geldiniz. Ve biz o tabelanın önüne yine bu yıl gittiğimizde tren beklerken baktık ki Bursa Valisi bir açıklama yaptı: “Bu proje çöpe gitti. Zemin etüdü yapılmadığı için sıfırdan başlayacağız” dedi. Treni daha çok beklersiniz, gibi hava oluştu. Ben şimdi soruyorum: Bu proje ne zaman başlatılacak? Bu zemin etütleri yapılmadan nasıl siz bu projeleri başlatıyorsunuz? Bursalılar yıllardır tren bekliyor, bu hızlı tren Bursa’ya ne zaman gelecek? Ülkenin 2,8 milyonluk nüfusuyla, 2’nci büyük ekonomisiyle, 4’üncü büyük şehrinde ne doğru düzgün havayolu ne doğru düzgün karayolu ne doğru düzgün treni var. Zaten tren hiç yok, gördüğüm kadarıyla da planınızda tren yok.

1

BAKAN BİNALİ YILDIRIM (İzmir) – Valinin açıkladığı kısım Yenişehir-Bilecek arasıdır, daha başlanmış değildir. Orada güzergâhla ilgili Yenişehir-Bilecik düşünülmüştü ancak Bilecik’te çok büyük bir toprak hareketi olduğu için, heyelan olduğu için… Dolayısıyla, Yenişehir’den Bilecik yerine Osmaneli’ye bağlantıya karar verildi ve bunun projesi yapılıyor. Birinci bölümün inşaatı hâlen devam ediyor Yenişehir’e kadar. 400 milyon civarında bir harcama yapıldı. Çokça sanat yapılar var, tüneller var. Başladığımız her projeyi bitirdiğimiz gibi onu da bitireceğiz, merak etmeyin.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>