Son Dakika
21 Ocak 2017 Cumartesi

Bursa’ya gerçek metro geliyor…

893 kez izlendi, 31 Aralık 2015 Perşembe

AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun, önümüzdeki dönemde Bursa’nın her yerine yer altı metrolarıyla ulaşılacağını söyledi.
İl binasında yaptığı basın toplantısında 2015 yılını değerlendiren Torun, yeni dönemde Bursa için yapılacak projeleri anlattı.

AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun, önümüzdeki dönemde Bursa’nın her yerine yer altı metrolarıyla ulaşılacağını söyledi.

İl binasında yaptığı basın toplantısında 2015 yılını değerlendiren Torun, yeni dönemde Bursa için yapılacak projeleri anlattı. İstanbul-Bursa-İzmir otoyolunun çok önemli projelerden biri olduğunun altını çizen Torun, bundan çok önemli mesafe alındığını ifade ederek, “Körfez geçişi köprüsünden sonra Bursa ve İzmir’e gidecek bir proje. Bursa-İzmir arası biraz daha zaman alacak, ama İstanbul-Bursa arasında çok daha hummalı bir çalışma var. Geçtiğimiz günlerde Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım ile Selçukgazi bölgemizde yapılan bin 250 metrelik uzunluğundaki tünelin ışık görme törenini gerçekleştirdik. 15 Ocak tarihinde Gemlik Karsak boğazından Körfez geçiş köprüsüne kadar olan bölge açılacak. Şu an en yoğun kullandığımız Topçular iskelesi. 15 Ocak’tan itibaren Karsak boğazından Topçular iskelesine 15-20 dakikada ulaşacağız. 15 gün sonra bu yol açılıyor. En geç nisan, mayıs ayı gibi Karsak’tan Ovaakça’ya bağlantı yolu açılacak. Aynı tarihlerde de Körfez geçiş köprüsü tamamlanmış olacak. Bursa-İstanbul arası nisan-mayıs ayı gibi 45 dakikaya inecek. İzmir yolunda olan çalışmalar da devam etmekte. O biraz daha uzun sürecek, 2 yıl sonra tamamlanacak” dedi.
Bursa için önemli projelerinden birinin metro olacağını söyleyen Torun, “Metro çok pahalı bir yatırım. Zaman zaman büyükşehir bütçelerini çok zorlayan bir yatırım. Bu konuda merkezi hükümetimizin desteğini isteyeceğiz. Nasıl ki İstanbul ve İzmir’de merkezi hükümetimiz metro yapımlarına ve yerel yönetimlere destek veriyorsa, Bursa’mıza da bu dönemde inşallah metroyla ilgili destek alacağız. Büyükşehir Belediyesi’nde teknik anlamda başarılı bir ekip var. Bu projenin sadece finans noktası önemli. Bu milyar dolarları bulan proje. Bunun için de merkezi hükümetin desteğine ihtiyaç var. Büyükşehir ve hükümetimizin desteğini alarak Bursa’mızın her noktasını metro ağıyla birleştirmek istiyoruz. Yeni dönemdeki en önemli hedeflerimizden birisi bu olacak. Bursa’nın ulaşım meselesinin çözülmesi için bizim hedefimiz mevcut hatların uzatılmasından ziyade, yeni metro ağlarıyla Bursa’yı kucaklaştırmak. Bu yeni hatların tamamı yer altında olacak. Bu hafif raylı sistem değil, yerin altından her tarafa ulaşan gerçek bir metro olacak” şeklinde konuştu.
Torun, 306 bin üyeleri olduğunu, hepsini 3 ayda yerlerinde ziyaret edeceklerini söyledi.

Etiketler:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>