Son Dakika
26 Ekim 2016 Çarşamba

Bursa’nın yeni otobanı ne zaman körfez köprüsüne bağlanacak?

Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit, İzmit-Körfez Asma Köprüsünün ve otobanın Bursa etabının bitiş tarihini açıkladı. Körfez köprüsü 6 ay içinde bitecek. Bir yıl sonra da körfez köprüsüyle Bursa otobanı Gemlik arası açılmış olacak

06 Temmuz 2015 Pazartesi, 10:44
körfez köprüsü otoyol

İzmit-Körfez Asma Köprüsü Güney Yaklaşım Viyadüğün 2 bin 600 tonluk en ağır parçasının kaldırılması sebebiyle şantiyede düzenlenen törene katılan Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit, köprü hakkında açıklamalarda bulundu.
İzmit-Körfez Köprüsünün en büyük tabliyesini kaldırılmaya başlandığını ifade eden Müdür Cahit, sabaha karşı tabliyenin yerine oturtulacağını söyledi.
Köprünün Körfezi geçecek olan kısmında çalışmaların sürdüğünü belirten Cahit, “Şu anda yaşadığımız bir kazanın telafisini yapıyoruz. Servis diye tabir ettiğimiz ana kabloların çekilmesi için kullanılacak olan kedi yolu çalışmaları yeniden yapılmakta, daha titiz bir çalışma yapılıyor. Bu ay sonu itibariyle kedi yolunun yapımı tamamlanmış olacak” dedi.
Kedi yolu çalışmalarının ardından köprünün ana taşıyıcı kablolarının montajına başlanacağının altını çizen Cahit, “Kablonun montajı, askı halatların montajı ve tabliye elemanlarının montajıyla birlikte asma köprünün taşıyıcı sistemi tamamlanmış olacak” dedi.
Köprünün hizmete gireceği tarih hakkında açıklamalarda bulunan Cahit, “Köprüdeki taşıyıcı sistem ile aydınlatma, güvenlik, asfalt çalışmalarının da tamamlanmasıyla birlikte tahmin ediyoruz 2016 yılının ilk aylarında herhangi bir gecikme olmazsa köprüyü hizmete almış olacağız” diye konuştu.
Köprünün bağlantı yolları ile ilgili konuşan Cahit, “Köprünün 2016 yılının ilk aylarında hizmete girmesiyle Gebze-Orhangazi çıkışı Gemlik arası trafiğe vermiş olacak. Yine seneye bugünlerde Bursa’ya kadar trafiği bağlama şansımız olacağız. Projenin İzmir tarafında da İzmir-Kemalpaşa arasında 20 kilometrelik kısmı yine bu yılın sonlarına doğru açmayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.
Müdür Mehmet Cahit, Gebze-İzmir Otoyolu Projesinde herhangi bir mahkemelik durumun söz konusu olmadığını da belirtti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>