Son Dakika
28 Ekim 2016 Cuma

Bursa’nın siyah inciri altınla yarışıyor

İngiltere veliahdı William’ın eşi Cambridge Düşesi Kate’in hamilelik döneminde sabah bulantılarında yediği Bursa’nın meşhur siyah incirinin fiyatının 8 lira olması üreticinin yüzünü güldürdü.

28 Ağustos 2015 Cuma, 11:21
MANTAR KRALİÇE İNCİRİNİ VURDU SİYAH İNCİRDEKİ REKOLTE KAYBININ SEBEBİ MANTARİ HASTALIK OLARAK AÇIKLANDI

Türkiye genelinde siyah incir ihracatının yüzde 90’ını Bursa karşılıyor. Başta Rusya ve Arap ülkelerinin yanı sıra Avrupa’da da büyük rağbet gören Bursa’nın meşhur siyah inciri fiyatıyla bu yıl üreticinin yüzünü güldürdü.

5 liradan açılan incirin kilogram fiyatının 8 liraya çıkması çiftçinin yüzünü güldürdü. Bu sene ilekleme döneminde yağmur sebebiyle siyah incirde yüzde 30 kayıp olması üreticiyi düşündürüyor. İncir az olup talep yüksek olunca fiyatlar tavan yaptı.
Mudanya’nın Yörükali köyünden üretici Fatih Güvenç, fiyatları memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, “Talebin ve fiyatların bu şekilde devamını bekliyoruz. Bu yıl ürün yeterli değil. İncir bol olduğunda fiyatlarda hızla bir düşüş yaşanıyor. Ama bu sene incirlerde dökme var. Fazla incir çıkmıyor. Şirketler 5 liradan sezona başlamışlardı. Onlar da fazla incir olmadığını bildikleri için fiyatları 8 liraya yükselttiler. Bir kaç gün içinde incir çoğalacak. İnşallah fiyatlarla fazla oynamazlar” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>