Bursa’nın şifalı kaplıca yeni noktalara dağıtılıyor

26 kez izlendi, 29 Ağustos 2015 Cumartesi

Bugüne kadar 45 konaklama ve sağlık tesisini termal suyla buluşturan Büyükşehir Belediyesi, 5 tesisi daha listeye ekledi.

Çekirge’deki 2 otel, 2 sağlık merkezi ve 1 yüzme havuzuna termal su verilmesi yönündeki çalışmaları yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, şehri Odunluk bölgesinden Kültürpark’a kadar termal su koridoruna alacaklarını, dünyanın en iyi kaplıca tesislerini kamulaştırma çalışmaları süren Sıcaksu bölgesine kuracaklarını söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, konaklama ve sağlık tesislerine termal su verilmesi yönündeki faaliyetleri yerinde inceledi. Çekirge semtinde sürdürülen hat döşeme çalışmaları hakkında Jeotermal AŞ Genel Müdürü Hasan Aydın’dan bilgiler alan Başkan Altepe, Kültürpark’tan Odunluk’a kadar olan bölgenin termal koridor kapsamına alınacağını kaydetti.
Bugüne kadar kentte 45 tesisi sıcak suyla buluşturduklarını, 5 tesisin daha birkaç gün içinde aynı imkana sahip olacağını belirten Başkan Altepe, kamulaştırma çalışmaları süren Sıcaksu bölgesine dünyanın en iyi termal tesislerinin kurulacağını söyledi. Yapılan çalışmalar sonucunda artık Bursa’nın hemen her otelinin sıcak su kullanır hale geldiğini ifade eden Başkan Altepe, “Son bağlantılarla birlikte 50 tesise ulaşmış oluyoruz. Kükürtlü-Kültürpark termal bölgesiyle Çekirge termal bölgesi birleştirilmiş oluyor. Çekirge Meydanı’na yapılacak bağlantı hattıyla Odunluk bölgesi de sisteme dahil olacak. Gerek Kültürpark gerekse Odunluk hattı ısı ve terfi merkezi sayesinde çift taraflı olarak beslenebilecek. Artık bu bölgelerdeki tüm tesisler, her yönüyle sıcak suyu kullanmış olacak” dedi.

Sıcaksu’da kamulaştırma sürüyor
Başkan Altepe, Sıcaksu bölgesine dünyanın en iyi termal tesislerinin kurulacağını da ifade etti. Bölgede kamulaştırma çalışmalarının sürdüğünü, alanın 4’te 1’inin satın alınarak Büyükşehir mülkiyetine girdiğini açıklayan Başkan Altepe, “Çalışmalar sona erdiğinde, yaklaşık 200 dönümlük alanda dünyanın en modern tesisleri kurulmuş olacak” diye konuştu.

Etiketler:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>