Son Dakika
19 Ocak 2017 Perşembe

Bursa’nın şampiyon kuşları…

Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Federasyonu tarafından yapılan ‘Kanarya ve Kafes Kuşları Türkiye Yarışması’nın Bursa ayağı başladı.

15 Kasım 2015 Pazar, 12:23
BURSA'NIN ŞAMPİYON KUŞLARI BELİRLENİYOR

Bu yıl 26-27 Aralık’ta Ankara’da yapılacak şampiyonanın Bursa ayağı Merinos AKKM’de başladı. 567 kategoride gerçekleşecek olan şampiyonada, uzmanlar sesleri, duruşları, görünümleri gibi dallarda değerlendirme yapıyor.
Merinos AKKM Fuar Alanı’nda iki gün boyunca devam edecek olan şampiyonaya kuş tutkunları da büyük ilgi gösteriyor. Bir yandan salonlarda şampiyon kuşlar hünerlerini sergileyerek dereceye girmek için uğraşırken, diğer yandan fuar alanında ziyaretçiler kuşlarını da satma veya takas etme imkanı buluyor. Renkli görüntülerin yaşandığı sergide, muhabbet kuşlarından papağana, Hint bülbülünden kanaryaya kadar yüzlerce çeşit kuş çeşidi yer alıyor.
7 senedir egzotik kuşlar ve kanaryalar ürettiğini belirten Vedat Kocagil, “Asıl mesleğim öğretmenlik ama kuşlarla ilgilenirken mutlu oluyorum. Yeni yeni türler üretmeye çalışıyoruz. Yurt dışında bulunup ülkemizde bulunmayan türlerin yerli üretimlerini yapıyoruz” şeklinde konuştu.
7 yaşından beri kuş merakının olduğunu ifade eden Halil Göker ise, “İlk önce güvercinle başladık, sonra saka derken kanaryacı olduk. Yeri geliyor 200 civarında kuş oluyor elimizde. Şu an en ucuz kuş 40-50 lira ama masraf çok fazla. En son İstanbul’a gidip 950 lira masraf yaptık” dedi.
Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Federasyonu Başkanı Yılmaz Çakmak, Bursa’da bu yarışmanın 60.’sının düzenlendiğini belirterek, “1955’ten beri devam eden yarışmalar 20 yıldır daha düzenli bir şekilde yapılıyor. Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Federasyonu tarafından düzenlenen yarışmalar her yıl Türkiye’nin 12 güzide şehrinde yapılıyor. Bu yıl da 5.’si Bursa’da yapılmakta. Türkiye şampiyonası 26-27 Aralık’ta Ankara’da yapılacak. 16 Ocak’ta dünya şampiyonası Portekiz’de yapılacak. Biz de dünya şampiyonasına sanırım bin civarında kuşla katılacağız. Önceki senelerde Türkiye’ye 12 altın, 9 gümüş, 8 tane bronz madalya ile döndük” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>