Son Dakika
19 Ocak 2017 Perşembe

Bursa’nın müzeleri dünyaya örnek oluyor…

KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber, Bursa’daki ziyareti kapsamında Bursa Kent Müzesi’ni gezdiğini ifade ederek, Dr. Fazıl Küçük Müzesi’nin tamamlanmasının ardından kent müzesi için çalışmaları başlatmayı düşündüklerini ifade etti.

17 Şubat 2016 Çarşamba, 10:19
kent müzesi

KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber, Bursa Valisi’nin daveti üzerine gerçekleştirdiği Bursa ziyaretine değindi. Siber, Bursa’nın çok güzel bir şehir olduğunu ifade ederek, “Tarihi kültür ve miras yönünden zaten UNESCO tarafından da korunmaya alınmış bir şehir. Müze konusunda çok hassasiyetim var. Hem birey olarak hem de devletimin üst kademelerinden görev alan yönetici olarak, bu konuda çalışmalar yapıyoruz” dedi.
Bursa Kent Müzesi’ni gezdiklerini kaydeden Siber, “Bursa Belediyesi’nin bize verdiği bilgiye göre, Türkiye’de bütün kent müzelerine kendileri bilgi ve deneyimini aktarıyorlar. Bize de katkıda bulunacaklarını ve tecrübe, deneyimlerini paylaşabileceklerini söylediler. Şu anda tamamlamak üzere olduğumuz Dr. Fazıl Küçük Müzesi var. Onun bitiminin ardından bir bina bularak, bu kent müzesi çalışmalarını başlatmayı düşünüyoruz. Biz Meclisimizde ilk defa bu konuda bir adım attık. Bakanlar Kurulu, Dr. Fazıl Küçük Müzesi’ni de Meclisimize devretti. Bu bizim için çok önemli. Türkiye’de de bütün müze ve saraylar TBMM’ye aittir. Zamanında Atatürk, ‘halkın iradesinin olduğu yerde kalsın’ demiş. Bizim bu yönde eski eserlerle birlikte çalışma yapmamız güzel olur” açıklamasını yaptı.

“BAĞDAT’TA SAVAŞIN İNSANA NE KADAR OLUMSUZ YANSIDIĞINI BİR KEZ DAHA YAKİNEN GÖRDÜK”
KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber, İHA yöneticilerini kabul ettiği görüşmede, Suriye konusunda da değinerek, teknolojinin bu kadar ilerlediği bu çağda barış kültürünün ve uzlaşının egemen olmasını diledi. Siber, bunun özümsenmesi gerektiğini kaydederek, “Çünkü bu şekildeki savaşların kimseye faydası olmadığı açıktır. Özellikle geçtiğimiz hafta Bağdat’ta İslam İşbirliği Parlamentolar Arası Birlik Toplantısı’ndayken Bağdat’ı gördük, kardeşin kardeşi mezhep kavgasından dolayı nasıl düşman bellediğini ve insanların kendi ülkelerinde özgürlüklerinin gittiğini, dolaşım özgürlüğünün olmadığını ve savaşın insana ne kadar olumsuz yansıdığını bir kez daha yakinen gördük” dedi.

Siber, uzlaşı kültürünün egemen olmasını sağlanmasının en büyük insani görev olduğunu ifade etti. Savaşların uzun yıllardır günümüze kadar gelen kültürel mirası yok ettiğini ifade eden Sibel Siber, hem sanata hem tarihe hem insanlığa kısacası dünyaya büyük zarar verdiğini belirtti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>